YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBC'den özür ve düzeltme talep etti
BBC'den özür ve düzeltme talep etti
20 Nisan 2015 16:40
Liberal Demokrat Parti, İngiliz yayın kurumu BBC'den yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle düzeltme ve özür talep etti.

İngiltere'de koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti, İngiliz yayın kurumu BBC'den yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle düzeltme ve özür dilemesi gerektiğini belirtti.

 

BBC'de geçen hafta canlı yayınlanan ve beş muhalefet partisinin liderlerinin katıldığı tartışma programına Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Nick Clegg yer almamıştı. Partiden yapılan yazılı açıklamada, "BBC'nin Clegg'i programa davet etmediği ancak yayın kuruluşunun bunu, Clegg programa katılmak istememiş gibi yansıttığını" bildirdi. 

Liberal Demokrat Parti'nin seçim kampanyası başkanı Paddy Ashdown, BBC Genel Müdürü Tony Hall'a gönderdiği mektupla kurumdan düzeltme yapmasını ve özür dilemesini istedi.

Ashdown mektubunda, "Nick Clegg bu tartışmaya katılmamayı kendisi tercih etmedi, tartışmaya çağrılmadı. BBC yöneticilerine defalarca Clegg'in de bu tartışmaya dahil edilmesini istediğimizi ilettik. Clegg'in bu tartışmaya, kendi isteğiyle katılmak istemediğini iddia etmenin ne kadar zarar verici olduğunu tahmin edersiniz. Muhafazakar Parti lideri David Cameron ise programa kendi isteğiyle katılmak istemedi" ifadelerine yer verdi. 

BBC ile Clegg'in programa çağrılmama nedenini görüştüklerini belirten Ashdown, "Liberal Demokratların zararlı çıkmayacağı yeni bir düzenlemenin nasıl yapılabileceğini BBC ile görüşüyoruz" dedi. İngiliz basını, BBC'nin Cameron katılmayacağı için Clegg'in programa davet edilmediğini bildirdi.

BBC'de geçen hafta yayınlanan tartışma programına, İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Birleşik Krallık Bağımsızlık Pratisi (UKIP) lideri Nigel Farage, İskoç Ulusal Parti'nin (SNP) lideri Nicola Sturgeon, Galler Plaid Cymru Partisi lideri Leanne Wood ve Yeşil Parti lideri Natalie Bennett katılmıştı. 

Mevcut kamuoyu yoklamalarında, Nick Clegg liderliğindeki Liberal Demokrat Parti'ye destek yüzde 7 ila 9 arasında değişiyor. Liberal Demokrat Parti 2010 yılında yapılan genel seçimde oyların yüzde 23'ünü alarak 57 milletvekilini parlamentoya sokmuştu. Liberal Demokratlar seçimden birinci parti çıkan Muhafazakar Parti ile koalisyon ortaklığı yapmış ve Nick Clegg Başbakan Yardımcısı olmuştu.

Birleşik Krallık'ta genel seçim 7 Mayıs'ta yapılacak. Ülkede seçim öncesi televizyondan canlı yayınlanan tartışma programlarının seçmenlerin tercihlerinde etkili olduğu biliniyor. 

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler