YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBC Türkçe'nin dili İstanbul'da başka Brüksel'de başka
Taksim'de geçtiğimiz yıl meydana gelen gezi olaylarında her gün "Devleti, devletin kolluk kuvvetlerini suçlayıcı" göstericilerin tamamını ise masum gösteren BBC Türkçe Avrupa'da dil değiştirdi..
BBC Türkçe'nin dili İstanbul'da başka Brüksel'de başka
07 Kasım 2014 / 17:51 Güncelleme: 07 Kasım 2014 / 17:53

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaklaşık 100 bin kişinin katılımıyla düzenlenen ve kemer sıkma önlemlerinin protesto edildiği gösterinin sonunda çatışma çıktı.

Geçen yıl haziran ayında Gezi Parkı olayları başlamış ve Taksim ile çevresinden Türkiye'nin çeşitli bölgelerine yayılan eylemler aylarca gündemi oluşturmuştu.

"Türkiye'de polis şiddete başvuruyor"

CNN, BBC ve onların Türkiye şubeleri de dünyaya yayın yaparken polisi göstericilere şiddet uygulayanlar olarak göstermişti. Havai fişek, molotof ya da taş atan göstericiler BBC'ye göre masum, halkın güvenliğini sağlamak için göstericilere müdahale eden polis ise "şiddete başvuranlar" olarak yansıtılmıştı.

"Brüksel'de göstericiler kötü, polis iyi"

Ancak benzeri olaylar Brüksel'de yaşanınca BBC'nin ve onun Türkiye şubesi BBC Türkçe'nin de dili değişti. BBC Türkçe, Brüksel'de yaşanan eylemlere "Göstericiler polisle çatıştı, polise taş attılar, araçları yaktılar" başlıklarıyla verdi.

İşte BBC Türkçe'de Brüksel'deki olaylar için kullanılan haber dili:

"Eylemin sonunda bazı araçlar göstericilerce yakıldı. Bazı göstericiler ayrıca polise kaldırım taşları ve meşale attı. Polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler