YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBC 'DAEŞ' kararını verdi! Sonunda geri adım attı
DEAŞ için "İslam Devleti" ifadesini kullanmaması talep edilen BBC talepleri reddetti ancak sonradan geri adım attı.
BBC 'DAEŞ' kararını verdi! Sonunda geri adım attı
05 Temmuz 2015 / 08:43 Güncelleme: 05 Temmuz 2015 / 08:46

İngiliz yayın kurumu BBC, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın DAEŞ için "İslam devleti" ifadesinin kullanılmaması çağrısını reddetti; ancak onun yerine "Sözde İslam Devleti" ifadesini kullanacağını açıkladı. Cameron bu hafta yaptığı bir açıklamada, BBC'nin haberlerinde DAEŞ için "İslam devleti" ifadesi kullanmasını eleştirerek, "Çünkü bu İslam devleti değildir, korkunç ve barbar bir rejimdir" demişti.

İngiltere Başbakanı'nın çağrısının ardından, 120 milletvekili de BBC'ye bir mektup göndererek, "İslam devleti" ifadesini kullanmaması gerektiğini çünkü "bunun gereksiz yere aşırıcılara itibar sağlamak anlamına geldiğini" bildirdi. Muhafazakar Partili milletvekili Rehman Christi'nin liderliğindeki 120 parlamenter, BBC'den "İslam devleti" yerine DAEŞ ifadesini kullanmasını istedi. Mektuba, İngiltere Başbakanı Cameron'ın yanı sıra, Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakar Parti milletvekili Boris Johnson ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) milletvekili ve partinin eski lideri Alex Salmond da imza koydu.

''SÖZDE İSLAM DEVLETİ'' DİYECEK

BBC Genel Müdürü Tony Hall çağrılara cevaben kaleme aldığı makalede, "BBC bir grubu ya da kuruluşu tanımlarken, o grubun kendini nasıl tanımladığını esas almaktadır. Sadece 'İslam devleti' ifadesi kullanmanın böyle bir devletin varolduğu anlamına geleceğinin ve bunun yanıltıcı olduğunun farkındayız. Biz de bundan sonra 'sözde İslam devleti' ifadesini kullanacağız" diye yazdı.

Hall ayrıca, DAEŞ ifadesini kullanmanın bu örgüte destek verildiği algısına neden olabileceğini ve BBC'nin tarafsızlığına aykırı olduğunu" savundu. İngiliz basını, BBC Genel Müdürü Hall'un kurumun konuyla ilgili terminolojisi hakkında bu ay milletvekillerinin sorularını yanıtlamaya çağrılabileceğini bildiriyor.

Etiketler: , ,
Anti-Algi
 // Ferhat Cosgun
Islam kelimesini terörle bagdastirmadan edemezler.

O degilde bizim Meyda yine sus pus, biz niye anti-algi yapmiyoruz. Bizim Medyamizda bu eksiklik var.

Mesela Anti-Balaka terör örgütüne, Anti-Balaka hristiyan terör örgütü diyelim. Ermeni tasnak örgütü degil, onun yerine ermeni tasnak hristiyan terör örgütü.
Muhakkak hristiyan kelimesini ilave edin.

Artik bu devirde Sosyal Medya savasi var. Gezi terör olaylarinda gördük Milleti nasil sosyal medya ile galeyana getirdiklerini.

Anti-Alg...
05 Temmuz 2015 Pazar 09:53
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler