YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batı Trakya Türklerinden Çipras'a mektup
Batı Trakya Türklerinden Çipras'a mektup
02 Mart 2015 12:54
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Başkanı Taner Mustafaoğlu, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Nicolas Matthioudakis'i ziyaret ederek Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a iletilmek üzere mektup sundu.

Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda gerçekleşen görüşmenin ardından basına açıklama yapan Mustafaoğlu, görüşmede başbakan Çipras'a kutlama mektubu sunduklarını söyledi.

Çipras'ın ilk Türkiye ziyaretinde heyetlerini kabul etmesi veya derneklerini ziyaret etmesi taleplerini başkonsolos Matthioudakis'e ilettiklerini belirten Mustafaoğlu, "Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yunanistan ziyaretleri sırasında buradan oraya göçmüş olan Rum azınlığın derneklerini defarlaca ziyaret ettiğini biliyoruz. Biz de bir eksiğin tamamlanması açısından bir teklifte bulunduk" diye konuştu.

Batı Trakya Türkleri olarak Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluğa katkıda bulunmak istediklerini anlatan Mustafaoğlu, "Batı Trakya Türkleri 3 milletvekilini Radikal Sol Koalisyon'a (SYRIZA) vererek yeni hükümete olan inançlarını ortaya koymuşlardır. İnşallah bunun karşılığını Batı Trakya Türkleri ve tüm Yunanistan halkı bulur ve başarılı bir hükümet görürüz önümüzdeki dönemde" şeklinde konuştu.

Mektuptan

BTTDD'nin mektubunda Çipras'a hitaben "SYRIZA'nın Türk adaylarının aldığı yüksek oylar azınlığımızın sizden ve partinizden beklentisini samimi birşekilde yansıtmaktadır. Batı Trakya Türk azınlığı Yunanistan'ın ayrılmaz parçası olarak, sizden azınlık konularına olumlu yaklaşımlar beklemektedir" denildi.

Türkiye'de 1923'ten beri Yunanistan'dan göç etmiş750 bin civarındaBatı Trakya Türkünün yaşadığı belirtilen mektupta, "Bizler de 1946 yılında kurulmuş, 16 şubesi ve 20 bin civarında üyesi olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği çatısı altında, heyecanla azınlık için atacağınız adımları bekliyoruz. Derneğimizin Batı Trakya'da yaşayan azınlığın eşit Yunan vatandaşı olarak yaşamasını istemekten başkaca bir amacı bulunmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki dostluktan en çok her iki ülkede yaşayan azınlıkların faydalanacağı dile getirilen mektupta, şunlar kaydedildi:

"Yunan halkı ile iç içe yaşamış ve onları en iyi tanıyan Türk vatandaşları olarak, Türkiye'de Türk-Yunan dostluğuna en büyük katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Türkiye'ye yapacağınız ilk ziyaretinizde derneğimiz üyelerini kabulünüz veya derneklerimizi ziyaret etmeniz bizleri onurlandıracaktır."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler