YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başpsikopos'tan Paris sorusuna tokat gibi cevap!
Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, Charlie Hebdo saldırısını İslam'la bağdaştıran soruya Bosna'da 7 bin Müslümanı öldüren Hristiyanları hatırlatarak cevap verdi
Başpsikopos'tan Paris sorusuna tokat gibi cevap!
24 Ocak 2015 / 14:22 Güncelleme: 24 Ocak 2015 / 14:41

New York Times'a röportaj veren Başpiskopos Welby, Paris'te düzenlenen Charlie Hebdo saldırısıyla ilgili gelen bazı soruları da cevapladı.

Röportajı yapan kişinin saldırıyı İslam'la bağdaştırmasına karşı çıkan Başpiskopos, Bosna'da 7 bin Müslüman'ın Hristiyanlar tarafından katledilmesini hatırlattı. 

of.jpg

Muhabirin, "Paris saldırısının ardından, İslam'ın bir barış dini olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusunda cevap veren Welby şu ifadeleri kullandı;

"Bu çok karmaşık bir soru ve Hristiyan olarak bizler ahlaki zemindeki duruşa riayet etmek durumundayız, bizim sahip olduğumuz şey ince ahlaki çizgidir. 20 yıl öncesinin Balkanlarına gitmek durumundayız ve orada Srebrenitsa'da Hristiyanlar'ın 7 bin Müslüman'ı katlettiğini göreceğiz. Bu yüzden, taş atmak için acele etmek yerine camdan bir evde oturduğunuzu hatırlamanız gerekir.

Dünyada şu an birçok inanış ve gelenek mevcut ve bunlar, 'Birşeyleri değiştirmemiz, birşeyleri çok hızlı değiştirmemiz gerek ve bunun için de kullanılacak yol şiddetten geçiyor' diyorlar.

Şiddete bulaşanları bu yola sevk eden bazı İslami gelenekler ve uygulamalar var, ancak Hristiyan uygulamalarında da bunlar mevcut. Cevap, tekil bir olaydan hareketle bir dini toptan kınamak değildir ancak bu olay da hiç yaşanmamış gibi hareket etmek de cevap değildir."

 

DÜNYA BÜLTENİ

avr.jpg

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler