YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtülü yolcuya çirkin hareket!
Başörtülü yolcuya çirkin hareket!
31 Mayıs 2015 13:23
Tahera Ahmad isimli müslüman genç kadın başörtülü olması nedeniyle ABD'nin ünlü hava yolu şirketlerinden United Hava Yolları'nda ayrımcılığa maruz kaldı.

ABD'nin ünlü hava yolu şirketlerinden United Hava Yollarında yaşandığı iddia edilen olaya göre, Tahera Ahmad isimli genç müslüman kadın, başörtüsünden dolayı ayrımcılığa maruz kaldı.

United'ın resmi twitter hesabından yapılan açıklamada "şirket olay hakkında araştırma yapmakta" denildi.

Havayolu şirketi temsilcileri konu hakkında AA muhabirinin yönelttiği sorularını da yanıtsız bıraktı.

Tahera Ahmad sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, uçakta yapılan içecek servisi sırasında, hostesten istediği diyet kolanın kendisine kapağı açık bir şekilde servis edilmesine tepki göstererek "hijyenik sebeplerden dolayı" kapağı kapalı bir kutu kola getirilmesini istedi.

Buna karşı ise hostes, "sana kapağı kapalı kutu kola veremem, bu yüzden sana içecek yok" diye karşılık verdi. Hostes buna gerekçe olarakta, kendilerinde böyle bir yetki olmadığını, çünkü "bazı insanların bunu silah olarak kullanabileceğini" söyledi.

Bu sırada Ahmad'in yanında yolculuk yapan kişiye ikram edilen kapalı kutu içerisindeki birayı işaret eden, başörtülü kadın, neden sadece kendisinin bu duruma maruz kaldığını sorması üzerine, bira kutusunun kapağını açan hostes, "sen bunu silah olarak kullanmadan ben açayım" tepkisi verdi.

Ayrımcılığa uğradı

Bu durum karşısında diğer yolcular tarafında da kendisine yapılan ayrımcılığı dikkat çeken Ahmad, yolculardan biri hakaret ederek, "evet bunu silah olarak kullanabilirsin, kes sesisi" dediğini diğer yolcularında bu olay karşısında sessiz kaldıklarını belirtti.

Amerika'nın en saygın üniversitelerinen biri olan Northwestern Üniversitesinde, dinlerarası diyalog yöneticisi olan Ahmad, yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Beyaz Saray'a ABD Başkanı Barack Obama tarafından davet edilerek onore edildi.

Sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyada United Havayolları'nın Ahmad'den özür dilemesi beklenirken şirkete protesto çağrıları yapılıyor.

Firmaya tepkielr çığ gibi!

Tahera Ahmad'e yapılan ayrımcılık sonrasında ABD'li hava yolu şirketine tepkiler çığ gibi büyüdü. Sosyal medya üzerinden başlatılan kampanyada United Havayolları'nın Ahmad'den özür dilemesi gerektiği yönünde çağrılar yapıldı.

Konuyla ilgili ABD'nin United Hava Yolları da, uçak görevlisi tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını iddia eden Müslüman kadın hakkında açıklama yaparak, "Konuyu araştırmaya başladık" açıklamasında bulundu.

Başörtülü Müslüman kadının başına gelenleri daha iyi anlamak için kendisiyle irtibata geçildiğini belirten United, aynı zamanda olayın olduğu uçaktaki yetkilerle görüşüldüğünü söyledi.

1
 // 1
Çok Korkaklar bu iblisin kuyrukları...
31 Mayıs 2015 15:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler