YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Baskılar bizi yıldıramaz"
"Baskılar bizi yıldıramaz"
05 Mayıs 2010 08:42
İran liderinin BM Güvenlik Konseyi'nde, ABD'nin kendilerine yönelik aldığı yeni yaptırımlarla ilgili sert konuştu: Yaptırımlardan korkmuyoruz

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin yeni BM yaptırımları ile karşı karşıya olmasıyla ilgili olarak, ''deneyimler yaptırımların İran ulusunu yıldıramadığını göstermiştir'' dedi.

ABD ve müttefiklerinin BM Güvenlik Konseyi'nde, uranyum zenginleştirme programını askıya alması için Tahran'a baskı yapılması amacıyla yeni yaptırımların onaylanmasını görüşürken Ahmedinejad, 1970 Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması(NPT) hakkında düzenlenen BM konferansı için geldiği New York'ta bir basın toplantısı düzenledi.

İran Cumhurbaşkanı, yeni yaptırımların, ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'la diplomatik yolla ilgileneceği yönündeki kampanyasından vazgeçtiği anlamına geleceğini ifade etti.

Ülkesinin nükleer programı nedeniyle, ABD ve müttefiklerinin yaptırımlarına ve baskılarına direneceğini vurgulayan Ahmadinejad, ''Yaptırımları hoş karşılamazken, onlardan korkmuyoruz da. Atom bombasına ihtiyacımız yok ve başka bir ülkeyi asla tehdit etmedik. Eğer yaptırımlar onaylanırsa İran ve ABD arasındaki ilişkiler yeniden asla gelişmeyecek'' diye konuştu.

Mahmud Ahmedinejad, Kuzey Kore'nin yaptığı gibi Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasından çekilmeyeceklerini belirtti.
AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler