YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkan kaç canını kurtar
Esed'in bilgi toplamak için 20 ülkeye gönderdiği ulaklar uyardı: Çıkmaz sokaktayız, görevi bırakın!
Başkan kaç canını kurtar
30 Temmuz 2012 / 08:42 Güncelleme: 30 Temmuz 2012 / 08:44

Beşar Esad'ın Türkiye başta olmak üzere yurtdışına gönderdiği "ulak" denen habercileri kriptolarda "yolun sonu geldi" uyarısı yaptı. Suriye yönetimine güven kalmadığı belirtilen kriptolarda, Esad'a "Can sağlığınız için görevi bırakınız" tavsiyesi yer alıyor

SABAH, Suriye lideri Beşar Esad'ın bilgisi dahilinde ülke dışına çıkarak bilgi toplayan ve "ulak" diye tanımlanan habercilerin varlığına ve bu kişilerin Şam yönetimine gönderdiği bilgilerin ayrıntılarına ulaştı. Esad'a Nisan 2012'den kademeli olarak gönderilen kriptolarda Suriye'nin yolun sonuna geldiği vurgusu yapılıyor. Dünya ülkeleri ve liderlerinde Suriye yönetimine olan güvenin kalmadığının belirtildiği kriptolarda Esad'a Saddam, Kaddafi ve Mübarek hatırlatması yapılarak, "Can sağlığınız için görevi bırakınız" uyarısında bulunuluyor.

5 AYDIR BİLGİ AKTARIYORLAR

Esad, Suriye'deki tansiyonun tırmanması ile kendisine sadık siyasetçi, akademisyen, bürokrat ve işadamlarını yurtdışına gönderdi. Mart 2012'de yurtdışına çıkan bu isimler Nisan 2012'den itibaren Esad'a bilgi aktarmaya başladı. Esad'ın ulak gönderdiği ülkeler arasında Türkiye'nin yanısıra ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Çin, Rusya, İspanya, Azerbaycan, Suudi Arabistan bulunuyor. "Ulak" ların özellikle haziran ayı bilgi aktarımlarında Esad'a yönelik uyarı tonunu arttırdığı görüldü. Şam'a gönderilen kriptolarda dünya ülkeleri ve liderlerinde Suriye yönetimine olan güvenin kalmadığı belirtildi. Kriptolarda Esad'a Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, Arap baharı sonrasında kendi halkı tarafından infaz edilen Libya lideri Muammer Kaddafi ve yine Arap baharı sonrasında devrilen ve yargılanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Mısır lideri Hüsnü Mübarek hatırlatması yapıldı. Kriptolarda açık bir şekilde "Can sağlığınız için görevi bırakınız" uyarısı yapıldı ve "Dünya liderleri ve halklarının gözlerindeki nefreti gördük. Hiçbir zaman bize yardımcı olmayacaklar. Bu savaşı kazanmamız mümkün görünmüyor" denildi.

RUSYA AYRINTISI
"Ulak"ların Şam'a gönderdiği kriptoların en ilginci ise Rusya'ya ilişkin. Kriptolarda rüzgarın isyancılar (muhalifler) yönünde esmeye başlaması ile birlikte Moskova yönetiminin Şam'a sırt çevireceği vurgulanıyor ve "Moskova, Şam'la değil Washington'la yol alır" deniliyor. Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerde ise Türk yöneticilerin kendilerini kandırılmış hissettiğini ve akrabalık ilişkileri nedeniyle Türk halkında Şam'a büyük bir öfke olduğu belirtiliyor. Alınan bilgiye göre ulaklar Esad yönetimine bilgiyi sanal dünya aracılığıyla bildirdi. Facebook, Twitter'i kullanan ulaklar bunun yanı sıra takibi zor olan skype, gmail, Yahoo'nun bazı sistemlerin mesenger sistemi kullanıldı. Ulaklar bilgileri çok özel şifreleme yöntemleri ile haftada bir gönderdi. Özel durumlarda ise "acil" kodlu bilgiler atıldı. Ulaklar gittikleri ülkelerde bir yandan halkın nabzını tuttu, bir yandan da askeri ve istihbarat kesimleri ile işbirliği içine girerek bilgi toplamaya çalıştı.

GİZLİ TUTULDU

Ulakların kimler olduğu deşifre olmaması için Esad'a yakın isimlerlerle istihbarat birimi El Muhaberat'ın üst düzey isimleri hariç kimseye bildirilmedi. Askerler içinden seçilen ulakların büyük bir kısmının ise özel birlikler olarak tanımlanan Ulusal Muhafız Ordu mensupları olduğu belirtildi. Esad'ın sayıları 50'yi aşan ulaklarının yurtdışına çıktıktan sonra geri dönmediği tahmin ediliyor. Asker isimlerin gittiği ülkeye sığındığı, sivillerden bazılarının ise izini kaybettirdiği belirtildi. Şam'a bağlı bilinen bu isimlerin büyük kısmının görevli gittiği ülkeye iltica etmesi ve izini kaybettirmesi Suriye'nin içinde bulunduğu kaos ve can korkusu ile açıklanıyor.
  (Sabah)

ne gel bir dünya !!
 // uykusuzkurbaga
insanlara nasıl böyle dezenformasyon pompalanıyor. şu hale bakın ki aklı başında olması gerekn insanlar aklı cebinde ve sağlayacağı menfaatte bırakmış durumda. Türkiye, bütün politikasını “Esad gitsin” tezi üzerine odaklamış durumda. Sadece iki kelime. “Esad gitsin!” İki kelimeye odaklanan, alternatifsiz dış politika, Esad giderse sonrası ne olacak diye düşünmeyen çapsız dış politika sadece şuan sınır ötemizde otonom ilan etmiş PKK yönetimleri ola...
30 Temmuz 2012 17:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler