YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Basın Bakanlığı'na saldırı
Basın Bakanlığı'na saldırı
16 Ocak 2010 14:11
Yunanistan'da Basın Bakanalığı'na bombalı saldırı gerçekleştirildi...

Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün gece Yunanistan Basın Bakanlığı'nın hedef alındığı bombalı saldırının, "Ateş Hücreleri" adlı örgüt tarafından düzenlendiğinin sanıldığı bildirildi.

Yunan basını, polis kaynaklarına dayandırdığı haberlerinde, dün saat 23.50 sularında yapılan saldırının, en son geçen cumartesi gecesi Atina'da, Yunanistan Parlamentosunun da bulunduğu Sindagma meydanında düzenlenen bombalı saldırıyı da üstlenen "Ateş Hücreleri" örgütünce yapılmış olması olasılığı üzerinde durulduğunu belirtti.

Saldırıda zaman ayarlı patlayıcı kullanıldığının belirlendiği kaydedilen haberlerde, metal bir kutuya yerleştirilen patlayıcının bakanlık binasının önüne bir çantayla bırakıldığı bildirildi.

Eylemin henüz herhangi bir örgüt tarafından üstlenilmediği, terörle mücadele ekiplerinin ise araştırmalarını sürdürdüğü kaydedilen haberlerde, saldırının hedefinin, can kaybı yaratılmasından çok maddi hasara yol açmak olduğu değerlendirilmesinde bulunuldu.

Yunan basını, dünkü saldırı öncesinde Yunan özel ALTER ve ANT1 televizyonlarını 23.25 ve 23.29'da telefonla arayan, kimliği henüz belirlenemeyen bir şahsın, kentin en işlek ana yollarından olan Singru caddesi yakınındaki bakanlıkta 12 dakika içinde bir patlama meydana geleceği ihbarında bulunduğunu duyurmuştu.

Polisin bölgeyi trafiğe kapattığı belirtilen haberlerde, saldırıda yaralanan olmadığı da kaydedilmişti.

Öte yandan adını ilk olarak geçen yıl duyuran "Ateş Hücreleri", Selanik kentindeki Makedonya - Trakya Bakanlığı binasının yanı sıra Atina'da eski İçişleri Bakan Yardımcısı Panayotis Hinofotis ile eski Milli Eğitim Bakanı Marietta Yannaku'nun evlerinin bulunduğu apartmanlara bombalı saldırılar düzenlemişti.

Örgüt ayrıca, eski Başbakan Kostas Karamanlis'in Pedion tu Areos meydanındaki seçim mitingi sırasında, Gilfordu caddesinde bir çöp tenekesine patlayıcı yerleştirilen eylemi de üstlenmişti.

A.A.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler