YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık son rakamı açıkladı
Başbakanlık son rakamı açıkladı
28 Ekim 2011 10:30
Türkiye'de bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısının 7 bin 749...

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'de bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısının 7 bin 749 olduğunu bildirdi.

AFAD, Türkiye'de bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına yardımların kesintisiz devam ettiği ifade edilen bilgi notunda, Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine bugüne kadar tahsis edilen acil yardım ödeneği toplam 20 milyon 750 bin TL'ye ulaştı.

Hatay'daki çadır kentlerde oluşturulan 67 sınıf ve 127 şubede okul çağındaki bin 183'ü kız, bin 265'i erkek olmak üzere 2 bin 448 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam ediliyor. 27-28 Ekim 2011 tarihlerinde, 10 Suriyeli kendi istekleriyle ülkelerine dönerken, 13 kişi Türkiye'ye giriş yaptı.

Bugüne kadar Türkiye'ye gelen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı 19 bin 382, geri dönen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı 11 bin 633 oldu. Bugün itibarıyla Türkiye'de bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 7 bin 749'a ulaştı. 10'u refakatçi, 34'ü hasta ve yaralı olmak üzere toplam 44 kişi hastanede bulunuyor.

Bilgi notunda, ''Suriye Arap Cumhuriyeti'nden ülkemize yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadır kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer hizmetler verilmektedir. Çadır kentte kalan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir'' bilgisine yer verildi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler