YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık için Netanyahu’yu önerdi!
Başbakanlık için Netanyahu’yu önerdi!
23 Mart 2015 07:17
İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, parti temsilcileriyle görüşmelerinin ilk gününde, 51 milletvekili başbakanlık için Netanyahu’yu önerdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, koalisyon arayışları çerçevesinde parti temsilcileri ile istişarelerini sürdürdü.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Rivlin'e, parti temsilcileri ile görüşmelerinde, yeniden başbakan olması için 51 milletvekili Binyamin Netanyahu’yu önerdi.
Merkez-sol eğilimli "Siyonist Birlik" ittifakının lideri İzak Herzog’u tavsiye eden milletvekillerinin sayısı ise 24’te kaldı.

Netanyahu'nun başbakan olmasını öneren partilerin arasında kendi liderliğindeki Likud’un yanı sıra, aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi, Ultra Ortodoks Şas Partisi ve Birleşik Tevrat Yahudiliği Partisi yer aldı.
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ın liderliğindeki 6 sandalyeli İsrail Evimiz partisinin de Netanyahu’ya destek vermesi bekleniyor.

Rivlin, koalisyon arayışları çerçevesinde bugün ilk görüşmesine, seçimlerde en çok oyu alan Netanyahu’nun liderliğini yaptığı Likud Partisi temsilcileri ile başlamış, diğer partilerin liderleriyle görüşmüştü. Bu kapsamda Rivlin yarın da Kulanu, Yeş Atid, İsrail Evimiz ve Meretz partilerinin temsilcileriyle bir araya gelecek.

İsrail'de, hükümeti kurmak için 120 sandalyeli İsrail meclisi Knesset'teki 61 milletvekilinin desteğini almak gerekiyor. İsrail'de 17 Mart'ta gerçekleştirilen erken genel seçimlerde Başbakan Netanyahu'nun liderliğini yaptığı Likud Partisi en fazla oyu almıştı. Likud'un 30 koltuk kazandığı seçimde, İşçi Partisi lideri İzak Herzog ve Hatnuah Partisi lideri Tzipi Livni'nin eş başkanlığındaki merkez solu oluşturan "Siyonist Birlik" 24, seçimden üçüncü çıkan Birleşik Arap Listesi ise 13 koltuk elde etmişti.

07:39
 // mustafa
İsrail'in çizgisi belli, başbakan değişse ne kadar farkli olur ki,

eğer ki barış politikası izlerse yeni başbakan, adam ya suikast a kurban gider. ya da senelerce komada tutarlar. görülmeyen şey değil yani....
23 Mart 2015 07:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler