YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanın dokunulmazlığı kaldırıldı
Başbakanın dokunulmazlığı kaldırıldı
09 Aralık 2010 21:40
Eski başbakanın dokunulmazlığı kaldırıldı. Dokunulmazlığı kaldırılan başbakan ülkeden ayrıldı.

Hırvatistan'ın eski Başbakanı ve bağımsız milletvekili İvo Sanader'in dokunulmazlığı kaldırıldı.

Hırvat Savcılığı, bir süre önce ''yetkilerini kötüye kullandığı'' gerekçesiyle eski Başbakan Sanader hakkında soruşturma başlatmıştı. Savcılık, soruşturmanın yürütülebilmesi için, Sanader'in milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması için Hırvat parlamentosuna başvurdu.

Hırvatistan Meclisi Kimlik ve Dokunmazlık Komisyonu, bugünkü toplantısında savcılığın gönderdiği dilekçeyi görüşerek, genel kurula sundu. Genel kurulda yapılan oylamada parlamentodaki 104 milletvekilinin tamamı Sanader'in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy kullandı.


-SANADER SLOVENYA'YA GİTTİ-


İvo Sanader ise dokunulmazlığının kaldırılmasının parlamentoda görüşüldüğü saatlerde kara yoluyla Slovenya'ya gitti.

Hırvatistan Devlet Başkanı İvo Yosipoviç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hırvatistan'ın bir ''hukuk devleti'' olarak işini yaptığını, suçluların mevkilerine bakılmadan adalet önüne çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Yosipoviç, İçişleri Bakanlığı ve polis güçlerinin Sanader'in ülkeden ayrılması sırasında hatalarının olduğunun tespit edilmesi halinde, İçişleri Bakanı Tomislav Karamarko'nun istifasını beklediğini kaydetti.

Sanader, 2003 ile 2009 yılları arasında Hırvatistan'ın Başbakanı olarak görev yapmıştı. Hakkındaki ''yolsuzluk ve yasa dışı kazanç sağladığı'' iddiaları üzerine Sanader, Başbakanlıktan istifa etmiş ve iktidardaki HDZ partisi de kendisini partiden ihraç etmişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler