YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan 'Kanlı Pazar' özrü
Başbakan'dan 'Kanlı Pazar' özrü
16 Haziran 2010 11:58
İngiltere Başbakanı David Cameron, 38 yıl önce İrlanda'da gerçekleşen ve tarihe "Kanlı Pazar"olarak geçen olayla ilgili özür diledi. Cameron, yaşananların yanlış ve gayrimeşru olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Kuzey İrlanda'nın Londonderry kentinde 38 yıl önce gerçekleşen ve tarihe 'Kanlı Pazar' (Bloody Sunday) olarak geçen olaylarla ilgili özür diledi.

Kanlı olayın gerçekleştiği Londonderry'de toplanan binlerce kişi, Başbakan Cameron'un parlamentoda yaptığı özür açıklamasını canlı izledi. Cameron'un olaydan ötürü üzgün olduklarını söylemesi ve ardından özür dilemesi, binlerce kişi tarafından alkışlarla karşılık buldu.

Eski Başbakan Tony Blair, 'Kanlı Pazar'ın aydınlatılması için bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın sonuç raporunu açıklamak ise, David Cameron dönemine denk geldi. Cameron, raporun "şoke edici" olduğunu söyledi. Ordunun iradesinden hükümetin sorumlu olduğunu belirten Cameron, 38 yıl önce olanların yanlış ve gayrimeşru olduğunu açıkladı.

Söz konusu olaylarda, İngiliz ordusu kalabalığın üzerine kurşun yağdırmıştı. 14 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Cameron'un özür dilemesini, binlerce İrlandalı, olayların yaşandığı Londonderry kent merkezinde dev ekrandan izledi. İngiliz askerler tarafından vurularak hayatını kaybeden 14 kişinin yakınları da kalabalığın arasındaydı.
 Gösteriye daha önce IRA üyesi olan ve sonradan politikaya atılan Kuzey İrlanda Birinci Bakan Yardımcısı Martin Mcguiness de katıldı. Başbakan Cameron'un parlamentodaki konuşmasından sonra, kalabalık önünde çıkan siyaset ve sivil toplum temsilcileri, ölenlerin suçsuz olduklarını bildirdi.

1972 yılına damgasını vuran Kuzey İrlanda'daki kanlı olayda ölenlerden biri de 17 yaşındaki Jackie Duddy idi. Jackie Duddy, olaydan sonra bir sembol olarak anılmaya başlanmıştı.
 

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler