YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan, İtalya'da da sert konuştu
Başbakan, İtalya'da da sert konuştu
Başbakan, İtalya'da da sert konuştu
08 Kasım 2007 / 11:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK terör örgütüne karşı sınırötesi operasyon konusunda Ankara'nın kararlılığını dünyaya bir kez daha ilan etti. İtalya'da temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, biz çok sabrettik, 30 yıldır sabrediyoruz ve 30 bini aşkın insanımız maalesef teröre kurban gitti, ama artık sabır taşı çatladı dedi.

SABIR TAŞI ARTIK ÇATLADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Roma'da İtalya Başbakanı Romano Prodi ile görüştü. Görüşmenin ardından Prodi ile birlikte kameraların karşısına geçen Erdoğan açıklamasında, PKK terörüne karşı bir kez daha Ankara'nın kararlılığına dikkat çekti. Terörle mücadelede Türkiye'nin dostlarından gerekli desteği görmediğini vurgulayan Başbakan, savunmasız insanlar öldürülecek, hala bunlara karşı Türkiye de savunmasız kalacak. Biz çok sabrettik, 30 yıldır sabrediyoruz ve 30 bini aşkın insanımız maalesef teröre kurban gitti, ama artık sabır taşı çatladı dedi.
TEK HEDEF PKK KAMPLARI
Erdoğan, sınır ötesi operasyonun tek hedefinin Kuzey Irak'taki PKK kampları olduğunun altını bir kez daha çizdi. Kararlı bir adım atacağız diyen Başbakan, ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, PKK'nın terör örgütü olduğunu ABD daha önce söylemişti. Şimdi, PKK Türkiye'nin de, Irak'ın da, Amerika'nın da düşmanıdır diyerek bunun altını doldurdu diye konuştu.

AVRUPA'DA TAKDİRLE KARŞILANIYOR
Erdoğan, terörle mücadelede ABD ile yapılacak işbirliğiyle ilgili olarak da ilk unsur istihbarat teminidir. Bu istihbarat paylaşımının zamanında yapılması en önemli dayanışmadır. Bunun nasıl yapılacağını anlatmak düşmana malzeme vermek olur ifadesini kullandı. İtalya Başbakanı Romano Prodi de, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta yuvalanan PKK terörüyle mücadelesinde itidalli davranış sergilemesinin Avrupa'da taktirle karşılandığını söyledi.

REFORMALAR SEÇİM SEBEBİYLE YAVAŞLADI
Prodi, Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Türkiye hakkındaki ilerleme raporuna ilişkin olarak ise, özellikle, son yıl içinde seçim atmosferi nedeniyle kimi reformlarda bir yavaşlama olduğu doğrudur. Rapor, 301'inci maddenin değişmesi gerektiğine de işaret ediyor. Bana göre raporda yeni bir şey yok dedi.

Erdoğan'da ilerleme raporuyla ilgili bir soruya karşılık, bizim katılamadığımız tespitler olduğu gibi, geneli itibariyle reformlarda bir yavaşlama olduğu tespitine katılıyoruz; çünkü Türkiye bir seçimden geçti dedi.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler