YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışı, Peres'in tuzağını yıktı!
Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışı, Peres'in tuzağını yıktı!
Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışı, Peres'in tuzağını yıktı!
15 Şubat 2009 / 13:34 Güncelleme: 15 Şubat 2009 / 00:00

Mısır'ın Türkiye Büyükelçisi Dr. Alaaddin El Hadidi'den çarpıcı açıklamalar...
İsrail'in Gazze saldırısı öncesi Mısır'a Livni'yi, Türkiye'ye Olmert'i göndererek, "saldırıdan haberleri var" mesajı vermek istediğini söyleyen Hadidi, "Erdoğan'ın Davos çıkışı bu tuzağa idi" dedi...


Mısır Devlet Başkanı Mübarek'in Türkiye ziyaretin ardından görüştüğümüz Mısır'ın Türkiye Büyükelçisi Dr. Alaaddin El Hadidi ile olaylı Davos zirvesini konuştuk. Davos panelinde, İsrail Cumhurbaşkanı Peres Gazze saldırısını savunurken, Başbakan Erdoğan'a, “Gazze olayını Mübarek anladı, siz anlamadınız” ifadesini kullanmıştı.


"Çirkin bir kandırmaca"


Bu konudaki görüşünü soruğumuz Büyükelçi Hadidi, Peres'in farklı izlenim yaratma politikası izlemeyi sevdiğini belirterek şurları söyledi:


"Peres'in Davos'ta Devlet Başkanımız Mubarek'le Türkiye Başbakanı Erdoğan'ı sanki Gazze saldırısı konusunda görüş farklılığı varmış gibi karşılaştırması, İsrail'in Gazze saldırısını dünyaya haklı göstermek adına Türkiye ve Mısır'a kurmak istediği tuzağı andırıyor. İsrail'in Gazze saldırısı öncesi Olmert'in Türkiye'ye, Dışişleri Bakanı Livni'nin de Mısır'a göndermesinin nedeni vardı. İsrail bu yolla tüm dünyaya Mısır ve Türkiye'nin Gazze saldırısından haberdar olduğu ve hatta desteklediği izlenimi vermek istedi. Bu çok çirkin bir kandırmacaydı. Erdoğan'ın Davos çıkışı, işte bu kandırmacaya verilmiş tepkidir. Peres, benzer bir kandırmacayı Mübarek ve Erdoğan karşılaştırmasıyla yapmak istedi. Peres'in o sözleri kesinlikle doğruları ifade etmiyor."


Doğruları söyleyecek güçtesiniz


Büyükelçi Hadidi, Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışından sonra Türkiye'nin Filistin sorununda arabuluculuk rolünü devam ettiremeyeceğine ilişkin yorumlara ise hiçbir şekilde katılmadıklarını söyledi. Hadidi şöyle devam etti: "Başbakan Erdoğan'ın tepkisi Mısır dahil birçok ülkede çok sempatik karşılandı. Çünkü haklıydı. Türkiye bölgede önemli ve güçlü bir ülke. Arabuluculuk demek herkesi memnun etmek demek değildir. Ne söylemek gerekiyorsa onu söyler. Türkiye doğruları söyleyebilecek kadar güçlü bir ülke."


Bugün


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler