YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan Erdoğan anlamıyor"
Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ikinci grubu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı, İstanbul’da başlayıp Türkiye’ye yayılan gösterilerle ilgili iktidarı sert bir dille eleştirdi.
"Başbakan Erdoğan anlamıyor"
03 Haziran 2013 / 16:03 Güncelleme: 03 Haziran 2013 / 16:05

Geçtiğimiz günlerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tartışması ile gündeme gelen Sosyalistlerin lideri Hannes Swoboda bu defa ağır sözlerle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Erdoğan’ın ‘saldırgan uslübunun’ halkın taleplerini anlamadığının delili olduğunu söyleyen Swoboda, "Erdoğan kitlesel gösterileri tahrik eden bölücü konuşmaları yerine masum sivillere karşı şiddeti acilen durdurmalı ve halkı dinlemeye hazır olduğunu göstermelidir." dedi.

Sosyalist lider yazılı açıklamasında Türk hükümetinin siyasi projeler peşinde koşmak yerine barış ve sosyal adalet için çalışması gerektiğini vurguladı ve polis şiddetine son verilmesi çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın projenin başından bu yana sivil toplumu ve muhalefeti sürece dahil etmediğini vurgulayan Swoboda, Türkiye’nin AB yolunda ilerleyebilmesi için Başbakan’ın milli birliği gerektiren projelerde sivil topluma danışmayı ‘öğrenmesi’ gerektiğini söyledi. "Erdoğan’ın tavrı, maalesef, ne kendisinin ne de AKP’nin gerekli demokratikleşme hamlelerine devam etmek istediklerini göstermektedir." dedi.

Flautre, Güler'e mektup gönderdi

AB kurumlarının İstanbul’daki olaylara polisin müdahelesine tepkileri devam ediyor. Türkiye-AP Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Yeşiller Partisi’nden Helene Flautre, haftasonu İçişleri Bakanı Muammer Güler’e bir mektup göndererek polisin tavrından şikayetçi olmuş ve soruşturma açılmasını istemişti.

Bir başka Yeşiller milletvekili Ska Keller de yaptığı açıklamada, polis şiddetinin AB’ye aday bir ülkeye yakışmadığını belirtmiş, hadiselerin soruşturulmasını talep etmişti.

 

CİHAN

16:53
 // Srht brn
Arkadaş siz kimsiniz gelip bizim başbakanın yaptığı çalışmaları eleştiriyorsunuz. Bende bu toplumda yaşayan bir ferdim. Şuana kadar hangi başbakanlar toplumla kucaklaştı. Toplumun refah seviyesini yüksekti. Elinden geleni yapmaya çalıştı. İşte sadece yüz yıllık bir geçmişimize bakıyoruz. 3 kişi gözüküyor. Biri Adnan menderes, diğeri Turgut özal ve sonda RECEP TAYYIP ERDOĞAN . Ve yaptığı her çalışma toplumun düzelmesi için. Gözümüz kör değil ya yaptığı her şeyi görüyoruz. Sen işi bilmeden niye bizim iç işlerimize karışıyorsun. Bu insanlar bir kaç ağaç kesiliyor diye toplandı ama ne için geldiğini unuttular. kardeşlerimiz olan esnafın, o bölgede oturan sakinlerin özel mülkiyetine saldırdılar. O ağaç gösterisi yapan insanlar arasında kimler var. Al ışte koç üniversitesinde bazı öğrenciler. Bu koç üniversitesi yapılırken kaç bin ağaç kesildi, Söylesenize. Öğrencilere üniversite tarafından gösteriye katılması konusunda bir haber var ortada. Siz hangi akla hizmet gidiyorsunuz. Bizim bir ata sözümüz vardır " bize küfür sayan bari müslüman olsa" tam bu öğrenciler için gidiyor. Allah akıl fikir versin. Başka birşey demiyorum. Birileri bu devleti yükseltmek istiyor. Bazılarıda sarhoş gibi düz yolda yürümesini bilmeden bize çarpıyor. Ahirette hesap var unutmayın. Ona göre davranın. Selam aleyküm....
03 Haziran 2013 16:53
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler