YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Bölgenin kaderi dış aktörlere bırakılmamalı
Başbakan Davutoğlu ve İran Başbakanı İshak Cihangiri ortak basın açıklaması yaptı. Davutoğlu; "Bölgenin kaderi dış aktörlere bırakılmamalı" dedi.
Başbakan Davutoğlu: Bölgenin kaderi dış aktörlere bırakılmamalı
05 Mart 2016 / 11:00 Güncelleme: 05 Mart 2016 / 12:11

Başbakan Davutoğlu ve İran Başbakanı İshak Cihangiri ortak basın açıklaması yaptı.

Cihangiri; Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ziyareti bir dönüm noktasıdır. Bölgeye barışın gelmesi iki ülkenin de çıkarıdır. Görüşmede güzel sonuçlara ulaştık. Tüm sorunları inceleyip ortadan kaldırılması konusunda anlaştık. Bu konuda çaba göstereceğiz.

Davutoğlu; Cihangiri'nin daveti ile burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Başbakan olarak İran'a ilk ziyaretim. 1 Kasım seçimleri sonrası çok istikrarlı bir döneme geçiş sağladık. Geçtiğimiz hafta İran'da yapılmış seçim sonucu için tebrik ediyorum. Her iki ülkedeki seçimler sonrası bir araya gelmemiz önemlidir.

Nükleer anlaşma dolayısıyla da tebriklerimi sunuyorum Geçmişte dışişleri bakanı olarak bu konuda çok çaba sarfeden biri olarak Türkiye'nin her zaman bu konuda İran'ın yanında olduğunu belirtmek isterim. Dostluklar zor günlerde belli olur, biz geçmişteki zor dönemlerde dostluğumuzu birbirimize gösterdik. İran'ın kısıtlamalarının kalkması en çok Türkiye'yi sevindirdi.

Yeni dönemi nasıl şekillendireceğimiz konusunda önemli adımlar attık. Enerji'de İran en büyük üretici, Türkiye'de en önemli tüketici. Turizm'de Türkiye dünyasının 6'ncısı ve İran turizm konunda keşfedilmemiş bir hazine. Türkiye'nin tecrübeleri ile irtan bu konuda büyük ilerleme sağlayacak. İran'ın doğalgaz kaynakların kadar zengin olan İsfahan, Şiraz gibi kentlerinde olan kültürü ve tarihidir.
Bölgenin kaderi bölge dışı aktörlere bırakılmamalıdır. Bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasında Türkiye ve İran'ın ilişkisi çok önemlidir. Önümüzdeki günlerde birlikte çalışmamız hem iki ülke için hem bölge için önemlidir.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler