YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'den Türkiye itirafı: Eğer olmasaydı...
Iraklı yetkililere açıklama yapan Neçirvan Barzani, Türkiye ile ilgili çok önemli sözler sarf etti. Barzani, "Eğer Türkiye arkamızda olmasaydı, Erbil düşerdi" dedi.
Barzani'den Türkiye itirafı: Eğer olmasaydı...
09 Aralık 2014 / 09:00 Güncelleme: 09 Aralık 2014 / 12:20

Irak hükümeti ile enerji anlaşması imzalayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin anlaşmayı yaparken Irak yetkililerine dikkat çeken bir çıkış yaptığı öğrenildi. Bu çıkışın hükümet kanadında memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

''Türkiye olmasaydı Erbil düşmüştü''

Barzani’nin Irak hükümeti yetkililerine enerji anlaşmasının önemine işaret ederek, üç temel noktaya dikkat çektiği ve ''Türkiye arkamızda olmasaydı bu anlaşma imzalanmazdı. Türkiye Başbakanı hem Bağdat‘a hem de Erbil’e gelip cesaretlendirmese anlaşma yine olmazdı. Eğer IŞİD’e karşı Türkiye destek olmasa Erbil düşmüş olurdu'' değerlendirmesi yaptığı öğrenildi.
 
Davutoğlu’nun geçen kasımda yaptığı Bağdat-Erbil ziyaretlerinden kısa bir süre sonra Irak hükümeti ile Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi arasında Kürt petrolünün Türkiye üzerinden ithal edilmesi anlaşması imzalandı. Bu anlaşmanın imzalanmasında Türkiye’nin de önemli rol oynadığı ifade edildi.

Ankara memnun kaldı

Barzani’nin bu değerlendirmeleri Türk hükümetine de iletilirken, bu değerlendirmelerin Ankara’da hükümet yetkililerince memnuniyetle karşılandı, petrol anlaşmalarının daha da geliştirilmesi için ikili görüşme ve diplomatik adımların da artacağı ifade edildi.

20:33
 // burhan
zaten kurt turk dusmanligi yok biz kardesiz birlikte yasadik yasariz...siyonizm ve dis gucler aramiza girmesinler...
09 Aralık 2014 20:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler