YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'den sorumlulara IŞİD cezası
Barzani'den sorumlulara IŞİD cezası
15 Ağustos 2014 13:43
IKBY Başkanı Mesut Barzani, Musul'un Sincar ilçesinin, IŞİD terör örgütünün eline geçmesinde ihmali olan bütün sorumluların görevden alındığını bildirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Musul'un Sincar ilçesinin, IŞİD terör örgütünün eline geçmesinde ihmali olan bütün sorumluların görevden alındığını bildirdi.

Barzani yayımladığı mesajda, "Sincar olayı, Yezidi kardeşlerimiz ve bacılarımızın başına gelen büyük felaketten sonra bölgenin savunmasından sorumlu parti, asker ve emniyet yetkililerinin tamamı görevden alındı. Hakikatlerin araştırılması için araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon, bu sorumluların cezalandırılmasıyla ilgili kararı verecektir. Halkı ve Peşmerge'yi savunmada ihmalkarlık yapanlar cezalandırılacaktır" ifadelerini kullandı.

Sincar'daki felaketin yalnızca Yezidilerin başına gelmediğine işaret eden Barzani, şöyle devam etti:

"Bu felaket, hepimizin gururuna dokunan bir gelişmedir. O yetkililer, gerekirse canlarını feda ederek Sincar'ı bırakmamalıydılar. Bana verdikleri söz gereği orada kalıp, kahramanca savaşan peşmerge gibi Sincar'ı savunmalıydılar. Allah'ın izniyle düşmanın amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğiz."

Barzani, uluslararası kamuoyu ve dost devletlerin de Kürt halkına desteklerini açıkladılarını aktardı. "Yüce Allah'ın yardımı, halkın ve Peşmerge'nin iradesiyle teröristlerin yenilgiye uğratılacağını" vurgulayan Barzani, şehitlerin, sığınmacıların ve Sincar felaketinin intikamını alacaklarını kaydetti.

Barzani, Sincar'da mahsur kalan Yezidilerin kurtarılmasını sağlayan Peşmerge ile ABD ve diğer dost ülkelere teşekkür ettiğini dile getirdi.

Sincar'daki olay

IŞİD terör örgütü, peşmerge güçlerinin geri çekilmesi üzerine 3 Ağustos'ta Iraklı Kürtlerin "Şengal" olarak adlandırdığı Sincar ilçesini ele geçirmişti. IŞİD'in, bölgeye gelmesinin ardından binlerce Yezidi, evlerini terkederek Sincar Dağı'na sığınmıştı. Olaydan sonra Sincar'da görevli peşmerge komutanları ve diğer yetkililer, sivilleri korumasız bırakmakla suçlanmıştı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler