YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'den şartlı bağlılık
Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Başkanı Barzani, Irak'a bağlılıklarını şarta bağladı.
Barzani'den şartlı bağlılık
15 Aralık 2010 / 18:28 Güncelleme: 15 Aralık 2010 / 18:37

Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) başına yeniden seçilen Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, "federal ve demokratik bir Irak'a, anayasasına bağlıyız ama şovenler tarafından yönetilen bir Irak'ta kalmaya hazır değiliz" dedi.

Barzani, partisinin 13. kongresinin kapanışı dolayısıyla dün geç saatlerde Erbil'de yaptığı açıklamada, "Bazıları diyor ki, 'Kürtler bağımsızlık istiyor'. Biz de onlara yanıt veriyoruz, 'Irak bizimdir, Irak bizim ülkemizdir'. Sünni olsunlar, Şii olsunlar, dostlarımız ve müttefikimiz, açıklamalarımızı anlamayanlara, Arap kardeşlerimize mesajım, federal ve demokratik bir Irak'a, anayasasına bağlıyız ama şovenler tarafından yönetilen bir Irak'ta kalmaya hazır değiliz" ifadelerini kullandı.

Mesud Barzani, IKDP'nin kongresinin cumartesi günkü açılış konuşmasında, Iraklı Kürtler'in "kendi kaderini tayin hakkına" sahip bulunduğunu söylemiş, bu açıklama, Sünni ve Şii Arapların şaşkınlığına yol açmış ve Irak'ın parçalanmasına başlangıç olarak yorumlanmıştı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler