YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'den İran'ı çıldırtacak hamle!
Mesut Barzani destekli İran Kürt Demokrat Partisi (İ-KDP) Peşmerge güçlerini İran içlerine gönderiyor.
Barzani'den İran'ı çıldırtacak hamle!
20 Mart 2016 / 08:19 Güncelleme: 20 Mart 2016 / 12:02

İ-KDP, bu adımın İran’a karşı bir savaş ilanı olmadığını ancak silahlı güçlerine bir saldırı durumunda kendilerini savunacaklarını duyurdu.

Mesut Barzani, kendisini devirmeye çalışan İran'a sürpriz bir karşılık verdi. İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şerefi, kendilerine bağlı Peşmerge güçlerini İran'ın iç kesimlerine göndereceklerini açıkladı. Şerefi, Peşmerge'nin halkın içinde olması ve irtibatın kesilmemesi için güçlerini ileriki süreçte İran'ın iç kesimlerine göndereceklerini belirterek, “Halkımıza daha yakın olmak için Peşmerge güçlerimizi İran'ın iç kesimlerine göndereceğiz ancak bu bir savaş ilanı değildir. Yeni bir eylem taktiği diyebiliriz. Eğer güçlerimize bir saldırı söz konusu olursa çok doğal bir şekilde kendilerini savunacaklar” dedi.

SINIRDA NEVRUZ KUTLAMASI

Nevruz kutlamalarını 20 yıllık aranın ardından İran-Irak sınırında düzenlediklerine dikkati çeken Şerefi, “İ-KDP olarak aradan geçen 20 yıldan sonra ilk defa Irak-İran sınırına yakın kontrolümüzdeki bölgede Nevruz Bayramı'nı kutladık. Etkinliğin burada yapılmasının nedeni, orada konuşlanan Peşmerge güçlerimiz ve halkımız arasındaki bağları güçlendirmekti. İran'daki halkımıza yanlarında oldukları mesajını vermek için o bölgede Nevruz Bayramı'nı kutladık” diye konuştu.

İ-KDP Genel Sekreteri Mustafa Hicri de önceki gün Irak-İran sınırındaki Nevruz kutlamasında yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerini, silahlı mücadele başlatmak için İran'ın iç kesimlerine göndereceklerini belirtmişti.

İRAN ORDUSU BOMBALADI

İran ordusu geçtiğimiz 2015 Mayıs'ında İ-KDP'nin PKK ile çatıştığı Kelaşin, Xinere ve Seker bölgelerini karadan bombalamıştı. İki taraf arasındaki gerginlik, İ-KDP'nin İran sınırındaki Kelaşin bölgesine üs kurmak istemesiyle başlamıştı. Erbil'de yaşayan İ-KDP Yöneticisi Muhammet Salih Kadiri, PKK militanlarının, “Peşmergelerine saldırdığını” ve çıkan çatışmalarda 2 üyelerinin öldürüldüğünü söyledi. Kadiri, “Bölgede kalmaya devam ettiğimiz için, PKK, bu sabah Peşmergelerimize saldırdı. 2 arkadaşımız şehit oldu. Biz de kendimizi savunmak zorunda kaldık” ifadelerini kullanmıştı.

 

YENİ ŞAFAK

Peşin hüküm vermeyelim.
 // Rasim DUMAN
Barzani son birkaç senedir, o bölgede oynanan oyunların farkına varmış gibi görünüyor. Oyunu oynayanlara karşı da, Türkiye'nin yanında pozisyon aldı. Yorumlarımızı yaparken, yeni durumları dikkate almakta fayda var. Dışardaki herkesi kendimize düşman görerek hareket edersek, gerçek düşmanlarımızı sevindirmiş oluruz. Aman dikkat......
20 Mart 2016 Pazar 20:31
 // Evren
Körler sağırlar.Birbirini ağırlar...
20 Mart 2016 19:47
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler