YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'den "güvenlik" turları
Barzani'den "güvenlik" turları
21 Ekim 2010 22:10
Barzani, Irak İçişleri Bakanı ile güvenliği görüştü

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, son iki gün içerisinde önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Barzani, Selahaddin kentinde bulunan resmi başkanlık makamında dün Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani ve ABD'nin Irak'taki askeri üst düzey yetkilileri ile bir araya geldi. Aynı gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi yapan Barzani, bugün de ABD'nin Irak Büyükelçisi James Jeffrey ile görüştü. Görüşmelerin tamamında ele alınan konu ise güvenlik oldu.
       

Mesud Barzani, Selahaddin kasabasında Irak İçişleri Bakanı Bolani ve ABD'nin Irak'taki askeri ordusu Komutan Yardımcısı General Barbero ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Kürt bölgesi İçişleri Bakanı Kerim Sincari ve Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin de hazır bulundu.
       

Yerel kaynaklara göre görüşmede sınır güvenliği konusu ele alındı. Tarafların görüşmede sınır güvenliğini sağlayan silahlı güçlerin ortak ve birleşik kararlar alarak hareket etmesi hakkında fikir alış verişinde bulundukları ifade edildi. Barzani, Bolani'ye Irak ve Kürt bölgesi içişleri bakanlıkları arasındaki yardımlaşma programından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.
       

Görüşmenin devamında tarafların Irak'ta gelinen son siyasi süreci gündeme getirerek, kurulacak yeni Irak hükümetinin tüm siyasi kesimleri kapsayacak şekilde olması yönünde açıklamada bulundukları bildirildi.
       

Barzani ve Jeffrey görüşmesinde ise Başkan Barzani'nin İtalya ziyareti ve Irak'ta gelinen son siyasi süreç konuların gündeme gediği bildirildi. Irak'ta yaşanan siyasi krizin çözüme kavuşturulması için siyasi partilerin aralarında yaptıkları görüşmelerin de ele alındığı aktarıldı.
       

ABD'li Büyükelçi Jeffrey, Irak'taki siyasi krizin çözüme kavuşturulması konusunda ABD hükümetinin Başkan Barzani'yi destekleyeceğini söyledi. CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler