YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'den flaş açıklama!
Barzani'den flaş açıklama!
02 Aralık 2014 12:56
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, bütçe paylaşımı ve petrol ihracında yaşadıkları sorunlara ilişkin Başbakan Haydar el-İbadi ile anlaştıklarını, alınan kararların her iki tarafın yararına olacağına inandığını belirtti.

Barzani, başkent Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak merkezi hükümetiyle yaptıkları anlaşmanın "ilk ve son" olmadığını, görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

- Anlaşmanın içeriği

"Başbakan Haydar el-İbadi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin ardından anlaşmaya vardık. Alınan kararların, her iki tarafın yararına olacağına inanıyorum. Bu süreçten başarılı bir şekilde çıktık" diyen Barzani, şöyle devam etti:

"Kürdistan bölgesinde üretilen günlük 250 bin varil petrol ile Kerkük il sınırında çıkarılan 300 bin varil petrolün, Bağdat merkezi hükümetine verilmesi kararı alındı. Petrolün ihracında da merkezi hükümete yardımcı olacağız. Irak hükümeti, buna karşılık bütçedeki yüzde 17'lik payımızı kesintisiz ödeyecek. Ayrıca Irak Savunma Bakanlığı'nın bütçesinden, Peşmerge maaşlarının ödenmesi için 1 trilyon 200 milyar dinar (1 milyar dolar) pay ayrılacak."

Anlaşma gereğince Irak hükümetinin, Kürt bölgesindeki memurların maaşlarını düzenli bir şekilde göndereceğini aktaran Barzani, Bağdat'ın, Erbil'e uyguladığı "yaptırımları" da kaldırdığını, 2014 bütçesinden paylarına düşenin verilmesi için "Kürdistan Maliye Bakanlığının" gerekli görüşmeleri yürüteceğini kaydetti.

- ABD baskısı olmadı

Barzani, anlaşmanın gerçekleşmesinde, ABD ve Birleşmiş Milletler'in teşvik edici temasları olduğunu ancak hiçbir ayrıntıdan haberdar edilmediklerine dikkat çekerek, "Bu anlaşma, hiçbir baskı altında olmadan her iki tarafın iradesiyle yapıldı. Sorunların çözülmesinde yeni hükümet, eskisinden daha büyük gayret içerisindeydi. Diğer sorunların çözümü için iyi bir başlangıç oldu. Alınan kararların bir hafta içinde uygulanmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler