YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: Türkiye olmasaydı Kobani düşerdi
Barzani: Türkiye olmasaydı Kobani düşerdi
09 Mayıs 2015 15:05
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 'Türkiye'nin yardımı olmasaydı Kobani düşerdi' dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Washington'daki temasları sırasında görüştüğü Amerikalı yetkililerin, Kürt peşmergelerin, Irak ordusuna sağlanan silah yardımlarından kendilerine düşen payı alacağına dair güvence verdiğini belirtti.

Barzani, Türkiye ve ABD'nin yardımı olmasaydı, IŞİD'in Kobani'den çıkarılmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Barzani, Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda verdiği konferansta, "Geçmişe gittiğinizde, 2007 yılında (mevcut Genelkurmay Başkanı) General Martin Dempsey Irak'ta görevliyken, Irak ordusu ne alıyorsa Kürt peşmergelerin de Irak ulusal savunma sisteminin parçası olarak kendine düşen payı alacağına dair sözler verilmişti ancak o tarihten bu yana ne bir kurşun ne bir silah parçası aldık" dedi.

"Türkiye ile ilişkilerin düzeyinden memnunum"

Bu arada Barzani, Türkiye ile ilgili bir soru üzerine, Türkiye ile IKBY arasındaki ilişkilerin düzeyinden memnuniyetini dile getirerek, çözüm sürecini de desteklediklerini hatırlattı.    

Barzani, "başlangıçta Türkiye'nin DAEŞ'le mücadelede bazı çekincelerinin bulunduğunu ama şimdi bunların azaldığını" belirterek, “(Kobani'nin DEAŞ'ın elinden geri alınması) Türkiye ve ABD'nin iş birliği olmasaydı bu mümkün değildi" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler