YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: Türkiye için yardıma hazırız
Barzani: Türkiye için yardıma hazırız
14 Haziran 2014 18:08
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'nin istemesi halinde rehin alınan Musul Başkonsolosluk çalışanlarının serbest bırakılması için yardıma hazır olduklarını bildirdi.

Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Nikolay Miladinov ile düzenlediği ortak basın toplantısında Musul'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Barzani, Musul Başkonsolosluk çalışanlarının rehin alınmasıyla ilgili, "IŞİD, tarafından Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna düzenlenen saldırıyı ve diplomatların alıkonulma eylemini şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin istemesi halinde rehin alınan Musul Başkonsolosluk çalışanlarının serbest bırakılması için Kürdistan bölge hükümeti olarak her türlü yardıma hazırız" dedi.

"Yardım teklifimize Bağdat olumlu cevap vermedi"

IŞİD'in, Musul'a doğru ilerlemesi üzerine merkezi Bağdat hükümetine yardım teklifinde bulunduklarını aktaran Barzani, "IŞİD militanları, Musul'a girmeden önce Bağdat hükümetine yardım etmek istedik ancak olumlu bir cevap vermediler. Kürdistan bölgesinin siyaseti her zaman teröre karşı olmuştur. Bağdat, Musul'daki sorumluluğu üstlenmelidir" diye konuştu.

Irak'ın yaşadığı krizden askeri yöntemlerle çıkamayacağını ifade eden Barzani, tarafların karşılıklı olarak birbirini anlamaya ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Barzani, siyasi çözümler bittikten sonra askeri yöntemlere başvurulması gerektiğine işaret etti.

"Irak'ın bir parçasıyız"

Barzani, Kürdistan bölgesi olarak kendilerini Irak'ın bir parçası olarak gördüklerini belirterek, şunları söyledi:

"Biz kendimizi halen Irak'ın bir parçası olarak görüyoruz. Sorunlu bölgelere girme amacımız, güvenlik boşluğu oluşmasıdır. Peşmerge bu yüzden Kerkük ve diğer ilçelere yönlendirildi. Irak Anayasası'na göre peşmergenin görevi, Kürdistan halkının güvenliğini korumaktır. Kürdistan hükümeti de anayasanın verdiği bu hakkı, peşmergeyi o bölgelere gönderme şeklinde kullanmıştır."

"Türk şirketlerine güvence veriyoruz"

Barzani, Türkiye'nin, Irak'taki işadamlarına ve vatandaşlarına Irak'ı terketme çağrısı yaptığını hatırlatarak, "Ancak Türkiye, genel olarak yapılan bu çağrıyı daha sonra düzeltme yoluna gitti ve Kürdistan bölgesinin bunun dışında olduğunu duyurdu. Buradan Kürdistan bölgesinde olan Türkiye şirketlerine güvence veriyoruz. Kürdistan bölgesi güvenli ve huzurludur. İşlerine devam edebilirler, hiçbir korku ve tehlikeye yer yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

BM Irak Temsilcisi Nikolay Miladinov da konuşmasında yaşanan krizin üç şekilde çözülebileceğini ifade ederek, önerilerini şöyle sıraladı:

"Birincisi, güvenlik yoluyla olabilir. Bu da Erbil ile Bağdat arasında ciddi bir işbirliğini gerektiriyor. İkincisi, Iraklı bileşenler arasındaki anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulmasıdır. Bunun için bir heyet oluşturulmalıdır. Heyet bu soruna hakemlik yapmalı ve çözüm önerileri sunmalıdır. Üçüncüsü, Irak Parlamentosu acilen toplanmalıdır. Irak'ın komşuları ve dostları da bu krizin çözüme kavuşturulması için yardımcı olmalıdır ve soruna müdahil olmalıdırlar."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler