YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: Teröristlerin, Kürdistan'da yeri olamaz
Barzani: Teröristlerin, Kürdistan'da yeri olamaz
11 Temmuz 2014 14:12
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin suçlamalarını reddederek "Teröristlerin, Kürdistan bölgesinde yeri olamaz" dedi.

Barzani, ABD'nin Irak ve İran'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'u ve beraberindeki heyeti kabul etti.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamada görüşmenin detaylarına yer verildi.

Açıklamaya göre, Barzani, Kürtlerin, IŞİD terör örgütüne destek verdiğini öne süren Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin iddialarını reddederek, şunları kaydetti:

"Tekçi, dışlayıcı ve yok sayıcı yanlış siyaset, Irak'taki krizi doğurdu. Bağdat'ta oturan yöneticiler, hatalarını itiraf etmek yerine Kürtlere iftira atmakla meşguller. Teröristlere yardım ettiğimiz söyleniyor. Oysa Kürdistan bölgesi, terörün elinden çok çekti, sayısız kurban verdi. Musul olaylarından sonra peşmergeler, halkımızı korumak için şehit oldu. Teröristlerin, hiçbir zaman Kürdistan bölgesinde yeri olamaz."

Kürdistan bölgesinin daima mazlumların ve mağdurların sığınağı olduğunu vurgulayan Barzani, diktatörlerin zulmünden kaçan Iraklıların, soluğu Erbil'de aldıklarına dikkati çekti. 

Referandum kararından vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Barzani, "Kürdistan bölgesi, Irak'taki siyasi sürecin düzelmesi için yardım etmeye hazırdır. Fakat halkımızın kendi kaderini tayin etmesi için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu noktada geri atmamız söz konusu olamaz" ifadesini kullandı. 

ABD'nin Irak ve İran'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk da bütün tarafların işbirliğiyle Irak'ın en kısa zamanda krizden çıkmasını ümit ettiklerini belirtti. Kürdistan bölgesinin, sığınmacılara yönelik çabası ve yardımlarının her türlü takdirin ötesinde olduğunu vurgulayan McGurk, Barzani'den Irak'taki siyasi süreçte aktif rol oynamasını istedi. 

Irak'ta bütün unsurların içerisinde yer aldığı ulusal birlik hükümetinin kurulmasının önemine işaret eden McGurk, tekçi, dışlayıcı ve taraflı siyasetin terk edilmesi gerektiğini kaydetti. McGurk, "Irak Anayasası artık çiğnenmemelidir. Ülkedeki tüm etnik ve dini unsurlar, kendilerini hükümetin sahibi olarak görmelidir" dedi. 

Maliki ne demişti?

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Irak devlet televizyonunda yayımlanan haftalık konuşmasında, "Erbil, IŞİD'in, El Kaide'nin ve Baasçıların üssü haline geldi ve biz buna karşı sessiz kalmayacağız. Kürtler, ülkenin birliğini düşünüyorsa IŞİD'in faaliyetlerine engel olmalıdır. IŞİD gibi, onları misafir edenler de yenilecektir" ifadesini kullanmıştı. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler