YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: 'PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir'
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, PYD'nin demokrasi konusunda çok samimi görünmediğini söyledi.
Barzani: 'PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir'
23 Mart 2016 / 15:00 Güncelleme: 23 Mart 2016 / 15:36

IKBY Başkanı Mesut Barzani, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye yapılacak herhangi bir yardımın PKK'ya destek anlamı taşıdığını belirterek, "PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir." dedi.

Barzani, Al Monitor internet sitesine yaptığı açıklamada, eylemlerine bakıldığı zaman PYD'nin demokrasi konusunda çok samimi görünmediğini söyledi. Barzani, ABD ve PYD arasındaki askeri ve siyasi ilişkilerin gelişmesine ilişkin ise, "PYD'ye yapılacak herhangi bir yardım PKK'ya destek anlamı taşıyor. PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir." değerlendirmesinde bulundu.

Kürt lider, "ABD, PYD ve PKK'nın aynı şey olduğunun farkında değil mi?" sorusuna karşılık ise "Onlar da çok iyi biliyor, ancak çok iyi bildiklerini dile getirmek istemiyorlar. Bildiğiniz üzere bizim de, ABD'nin de önceliği DAEŞ ile mücadeledir. Bu yüzden görmezden gelmeye çalışıyor olabilirler." yorumunu yaptı.

PYD’nin kısa süre önce Suriye’nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde tek taraflı ilan ettiği federasyon konusuna da değinen Barzani, "Federalizm kavramının Suriye'nin durumuna uyduğuna inanıyorum ancak bu konuda Suriyelilerin kendi aralarında ortak bir karara varması lazım. Kürdistan bölgesinde (Ekim 1992) federalizmi ilan ettiğimiz zaman, tek taraflı bir şekilde bunu yapmadık." dedi.

"Erdoğan'ın Kürt sorununu birçok kişiye göre daha iyi anladığını fark ettim"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt sorununa bakış açısının birçok kişiden farklı olduğunu tespit ettiğini belirten Barzani, bu konuda şunları kaydetti: 

"Erdoğan Başbakan olduğu zaman Erbil'e gelip, Kürtler'in inkar politikasının sona erdiğini söyleyen kendisiydi. Bu çok önemli bir gelişmeydi. Erdoğan ile birçok defa bir araya geldik ve Erdoğan'ın Kürt sorununu birçok kişiye göre daha iyi anladığını fark ettim. Erdoğan'dan duyduklarımı daha önce kimseden duymadım."

 

AA

 // cevdet
Sana devlet kurdurduk ama demografik yapsı değiştirilmiş KIrak petrolünü kendiniz satabilirsin demedik diyor emperyalist küresel kartellerin ait olduğu ülkeler sn. Barzani...
24 Mart 2016 08:27
 // Rasim DUMAN
Barzani bolgedeki siyasi gelismeleri gayet iyi idrak, fehm ve tahlil etmeye basladi ve Turkiye'nin yaninda yer aldi. Bu durum ABD-İNGİLTERE-İSRAİL "ser ittifaki"nin, bolgedeki emellerine ket vuruyor. Dolayisi ile, bugun hepsi de Barzani'ye cephe aldilar ve onu, PYD ile "hizaya getirmeye" calisiyorlar....
23 Mart 2016 16:06
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler