YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani peşmergeyi ziyaret etti
Barzani peşmergeyi ziyaret etti
12 Eylül 2014 01:39
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) çatışan Peşmerge ve diğer yetkilileri uyarardı.

Barzani; "Görevinde ihmalkarlık yapanlar ile Şengal'in (Sincar) düşmesinde hatası olan herkes cezalandırılacaktır" dedi.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, Dicle Nehri'nin batı ve doğu yakasındaki Peşmerge güçlerine moral ziyaretinde bulundu. Cephedeki Peşmerge güçlerini elde ettiği başarılar nedeniyle tebrik eden Barzani, komutanlardan son durum hakkında bilgi aldı.

Barzani, IŞİD'in saldırıları sonucu mağdur olan azınlıkların dini temsilcileriyle de bir araya geldi.

Barzani, burada yaptığı konuşmada "teröristlerin bölgeye yönelik vahşi ve barbarca saldırılarına" dikkati çekerek, "Felaket tüm Kürdistan halkının başına gelmiştir. Bu felaketten hepimiz payımıza düşeni aldık. Ancak bu olumsuz durumun Bağdat'ın yanlış siyaseti sonucu olduğunu bilmemiz lazım. Teröristlerin hiçbir dini ve ahlaki sınırı yok. Amaçları yalnızca talan ve halkı sindirmektir. Fakat teröristleri zayıflattık. Artık saldırı güçleri kalmadı" değerlendirmesini yaptı.

Mesut Barzani, sığınmacılara Irak'ı terketmemeleri çağrısında bulunarak, "Ya hepimiz özgür bir şekilde topraklarımızda yaşayacağız, ya da hep birlikte öleceğiz. Başka yolu yok" ifadesini kullandı.

Peşmerge ve diğer yetkilileri, cephede düşmanın işini kolaylaştıracak hatalar yapmamaları yönünde uyaran Barzani, "görevinde ihmalkarlık yapanların cezalandırılacağını" kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler