YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: "Kürt halkına geleceğini belirleme fırsatı verilmeli"
Barzani: "Kürt halkına geleceğini belirleme fırsatı verilmeli"
06 Mayıs 2015 23:13
IKBY Başkanı Barzani, geleceğini belirleme fırsatının, referandumla Kürt halkına verilmesi gerektiğini, bunun şiddetten uzak, barış, koordinasyon ve anlayış içinde olması gerektiğini bildirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Washington temasları kapsamında Atlantik Konseyi’nde konuştu.

Kürtlerin Kobani’den Hanekin’e, DAEŞ ile bin 500 kilometre uzunluğunda bir alanda savaştığını ifade eden Barzani, bu mücadelenin de bir bedeli olduğuna dikkati çekti.

DAEŞ ile mücadelenin kararlı şekilde devam etmesi ve sonlandırılabilmesi için peşmergelerin hala silah ve mühimmata ihtiyacı olduğunu belirten Barzani, bu kapsamda Bağdat, ABD ve koalisyon ortaklarıyla uygun programların ortaya konulması noktasında istişarelere devam ettiklerini söyledi.

Barzani, bir soru üzerine, şu anki önceliğin DAEŞ ile mücadele olduğunu belirterek, "Ama yeni federal hükümetle öncekine göre ilişkiler çok daha iyi” dedi.

"Kendi geleceğimizi belirleme hakkı"

Barzani, başka bir soru üzerine, DAEŞ ile mücadele tüm Irak halkının birlik içinde olmasını gerektirdiğini, bunun da ülkenin ne kadar demokratik olacağına ve farklı kesimlerin bir araya yaşama başarısına bağlı olduğunu dile getirdi.

Uzlaşma konusundaki çabalarının devam ettiğini ifade eden Barzani, “Ama bu, bizim kendi geleceğimizi belirleme hakkımız için engel oluşturacağı anlamına gelmiyor. Kendi geleceğini belirleme fırsatı referandumla Kürt halkına verilmeli. Bu da şiddetten uzak şekilde, barış, koordinasyon ve anlayış içinde olmalı. Ancak o zamana kadar da sorunların çözümü için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Barzani, “bağımsızlığa” dair bir soru üzerine, “Ne zaman olacağını söyleyemem ama bağımsız Kürdistan geliyor” ifadesini kullandı. Bunu, “devam eden, durmayan ve geriye gitmeyen bir süreç” olarak tanımlayan Barzani, “Referandumumuz olacak ama şimdi DAEŞ ile mücadeleyle uğraşıyoruz, o nedenle ertelendi ama yapılacak, güvenlik durumları daha iyi olduğunda yapılacak” dedi.

Barzani, “Musul’un kurtarılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu noktada Bağdat, ABD ve koalisyonla istişarelerde bulunuyoruz” diye konuştu.

Barzani, Türkiye ile özellikle de ekonomik alanda olmak üzere iyi ilişkilerden memnuniyetini dile getirdi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler