YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani ilk kez açıkladı: Öcalan'la yazıştık
Barzani ilk kez açıkladı: Öcalan'la yazıştık
09 Şubat 2015 05:23
Çözüm sürecinin başlamasında etkili olan Barzani, ilk kez Abdullah Öcalan ile yazıştıklarını ve bunu Leyla Zana aracılığı ile yaptıklarını söyledi.

Londra’da yayınlanan el - Hayat gazetesine konuşan Barzani’nin açıklamaları Rudaw’da yayınlandı.

Çözüm Süreci'nde zaman zaman devreye giren Barzani, ilk kez Öcalan’la yazıştıklarını açıkladı. Yazışmanın Zana aracılığıyla yapıldığını belirten Barzani, Öcalan’ın genel konularda yardımda bulunmak istediğini kaydetti.

IŞİD’e karşı Kürtlerin verdiği savaş konusunda da bilgi veren Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde İranlı herhangi bir askeri uzman bulunmadığını, Erbil ile Tahran arasında ise bir sorun yaşanmadığını söyledi. IŞİD’le savaşın başlamasından sonra İran’ın Erbil’e iki uçak yardım kargosu gönderdiğini ifade eden Barzani, yardımların sürdüğünü söyledi.

''Başka bir gücün Kerkük'e girmesine müsaade etmeyeceğiz"

Barzani, Şii milis grubu Heşid Şabi’nin Kerkük’ü savunmak üzere 5 bin milis gönderdiği yönündeki iddiayı, ''Heşdi Şabi’ye ihtiyacımız yok ve başka bir gücün de Kerkük’e girmesine izin vermeyeceğiz. İhtiyacımız olduğu takdirde dost ve müttefiklerimizden isteriz bunu. Şu an ne Heşdi Şabi’ye ne de başka bir güce ihtiyacımız yok'' sözleri ile değerlendirdi.

"Bırakmak istiyorum ama..."

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nı bırakmak istediğini de ifade eden Barzani, ''Gerçek duygum şu ki, bu emaneti başkasına devretmek istiyorum. Yaşamım boyunca başkan olarak kalmayı diğerlerinin yaptığını tekrar etmeyi asla istemiyorum. Bir süre sonra görevimden el çekmek istiyorum ancak halk vazgeçmemi istemiyor. Açıkça söylüyorum ki, itibarım benim en büyük koltuğumdur'' dedi.

Barzani, ''Bir general rolünü mü üstlendiniz?'' sorusunu ise gülerek, ''Ben general değil, bir peşmergeyim'' diye yanıtladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler