YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: "En ağız cezayı ödeteceğiz!"
Barzani: "En ağız cezayı ödeteceğiz!"
15 Eylül 2014 22:17
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'ne "en ağır cezayı" ödeteceklerini bildirdi.

Barzani, resmi konutunda Şengal (Sincar) Dağı Peşmerge Komutanı Kasım Şeşo'yu kabul etti. Başkanlığın resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, IŞİD'e karşı Şengal Dağı'nı savunan ve bölgeyi terketmeyen komutan Şeşo'yu tebrik ederek, "Üstün kahramanlığınızla düşman güçleri, Şengal Dağı'na ulaşamadı. Teröristler, pek çok saldırı düzenlemesine rağmen bir sonuca ulaşamadılar" ifadelerini kullandı.

Şengal Dağı'nda "kahramanca savaşan" Peşmerge güçlerinin her türlü övgüyü ve takdiri hakettiğini dile getiren Barzani, şunları kaydetti:

"Teröristler ve yardımcılarının, Şengal'de işledikleri suçların cezasını en ağır şekilde ödeteceğiz. Herkesi temin ediyorum ki Şengal'i ve teröristlerin işgal ettiği diğer bütün bölgeleri en kısa zamanda kurtaracağız. Şengal halkı da evlerine ve yurtlarına sağ salim bir şekilde geri dönecektir."

Kasım Şeşo da bölgedeki son durum ve çatışmalar hakkında Barzani'ye bilgi verdi. "Teröristlerin, Şengal Dağı'na el uzatmasına izin vermeyeceklerini" vurgulayan Şeşo, bölgeyi özgürleştirmek için Barzani'nin emrini beklediklerini belirtti.

Barzani, dün Dicle Nehri'nin batı ve doğu yakasındaki Peşmergeleri ziyaret etmiş, ardından IŞİD'in saldırılarında evlerinden olan Yezidi, Şahbek, Türkmen, Hristiyan ve Ermeni sığınmacıların temsilcileriyle bir araya gelmişti.

 

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler