YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: Elime silah almaya hazırım!
Barzani: Elime silah almaya hazırım!
26 Haziran 2014 20:00
Peşmergenin kontrolünde olan Kerkük kentine gelen Mesud Barzani, "Kerkük'ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım" dedi.

Barzani, 12 Haziran'dan beri peşmergenin kontrolünde olan Kerkük kentine geldi. Barzani, siyasi parti temsilcileriyle yapacağı toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Kerkük halkına 'teröristlere' karşı verdiği mücadeleden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, "Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum: Kerkük'ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım" diye konuştu.

"Kerkük için artık kötü günler geride kalmıştır" diyen Barzani, şunları söyledi:"Bu şehir halkı çok zor günlerden geçti. Teröristlere hedef oldu. Kerkük'ün geleceğinin, bugünden çok daha iyi olacağı açıkça ortadadır. Kerkük'ü huzurlu ve güzel günler bekliyor. Kerkük, Kürdistan bölgesi sınırlarına geri döndüğünde, Kürtlerin ne kadar cömert ve dürüst olduklarını herkes görecek."

Barzani, açıklamasının ardından arasında Kerkük İl Meclisi Başkanı Hasan Turan ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi'nin de olduğu siyasi parti temsilcileri ve Kerkük İl Meclisi Kürt grubu üyeleriyle toplantıya geçti. Barzani'nin, Kerkük'ü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı koruyan peşmergeleri de ziyaret etmesi bekleniyor.

IŞİD, Musul'u ele geçirdikten sonra güneye doğru ilerleyerek Irak ordusunun terkettiği Kerkük'ü tehdit etmeye başlayınca Kürt Yönetimi kente 30 bini aşkın peşmerge göndererek savunma hattı oluşturmuştu.

 

HABER7

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler