YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani, "El- İbadi sözlerini yerine getirmiyor"
Barzani, "El- İbadi sözlerini yerine getirmiyor"
10 Kasım 2014 22:24
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin verdiği sözleri yerine getirmediğini, bütçeden alacakları payın ve memur maaşlarının henüz gönderilmediğini belirtti.

Başbakan Barzani, IKBY Parlamentosu'na gelerek, basına kapalı oturumda Kürt bölgesinde yaşanan ekonomik kriz, Bağdat'ta yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin milletvekillerine bilgi verdi.

Barzani, Parlamento çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kürdistan hükümeti olarak önceliğimiz, Bağdat yönetimiyle ittifaka varmaktır. Bu olmadığı takdirde farklı bir seçeneğimiz var" dedi.

Irak Başbakanı İbadi'nin, şu ana kadar verdiği sözleri tutmadığını savunan Barzani, "İbadi, Irak bütçesinden, Kürdistan bölgesine düşen payın bir kısmını ödeme kararı vermişti. Bunun karşılığında Kürdistan bölgesinin ihraç edilen petrolünün bir bölümü, Irak Milli Petrol Şirketi (SOMO) üzerinden satılacaktı. Maalesef İbadi, bu sözünün gereğini yapmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Barzani, doğru bir yolda adım attıklarını, gelecekte satacakları petrol miktarıyla, Kürt bölgesinin gelirini ve ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini ümit ettiklerini dile getirerek, "Yıl sonun kadar ihraç edeceğimiz petrol miktarının günlük 450 bin varile çıkacağını öngörüyoruz. 2015'in sonuna kadar da 800 bin varil olmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Kürtlerin, Bağdat hükümetiyle sorununun sadece bütçe ve petrol satışı olmadığına işaret eden Barzani, sorunlu bölgelerde Irak Anayasası'nın 140. maddesinin uygulanması, Peşmergeye silah desteği sağlanması ve maaşlarının ödenmesi konularında da sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

"Kürdistan'daki memurlarının maaşlarını kesen Bağdat hükümeti, IŞİD'in kontrolünde olan bölgelerdeki memurların maaşlarını ödüyor" iddiasında bulunan Barzani, "Bu durum Kürdistan hükümetine ve halkına büyük bir eziyettir. O nedenle Bağdat'la acı bir tecrübemiz var. Memurlarımızın maaşlarını kesme kararını onlar verdi. Bağdat'taki yönetim, bütçeyi ve maaşları kesene kadar biz tek taraflı olarak petrol göndermedik" şeklinde konuştu.

Barzani, Türkiye ile ilişkilere ilişkin soru üzerine, Türkiye ile Irak ilişkilerinin ilerlemesinden ve güçlenmesinden memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İki ülke arasında gerginlik olması ve sorun çıkması bizim çıkarımıza değildir. Bu anlamda Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi'nin, Ankara ziyareti bizi mutlu etti. Aynı şekilde Türkiye Başbakanı'nın da Bağdat'ı ziyaret edeceğini açıklaması da memnuniyet verici. Bundan hoşnut oluyoruz."

Barzani, Bağdat ile Ankara arasındaki karşılıklı ziyaretlerin, Türkiye ile yaptıkları petrol anlaşmasına bir etkisi olmayacağını sözlerine ekledi.

Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani de Bağdat hükümetine baskı uygulamaları için endişelerini Birleşmiş Milletler, ABD ve İngiltere'ye ilettiklerini söyledi.

Talabani, yurt dışından borç almalarını öngören yasa tasarısının, Parlamento'da kabul edilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Kürt bölgesi, Haydar el-İbadi, hükümetine katılarak yeni dönemde Bağdat'la uyumlu çalışmak istediğinin işaretlerini vermişti. Ancak Bağdat hükümeti, Kürt bölgesinin bütçedeki payını hala ödemedi. Kürtler, 8 aydır ödenmeyen bütçe paylarının ve memur maaşlarının gönderilmesini istiyor. Üç ay içerisinde taleplerini yerine getirmek şartıyla Irak hükümetine katılan Kürtlerin, İbadi'nin kabinesinde 5 bakanı bulunuyor. Bağdat'ın, yeni bir adım atmaması halinde Kürtlerin nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler