YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: Aksini ispatlayacağız
Barzani: Aksini ispatlayacağız
15 Mart 2012 18:05
Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, "Kürt, Arap, Türk ve Fars milletleri birbirleriyle düşmandır fikri yanlıştır. Bu yanlış düşüncenin aksini ispatlayacağız" dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin Bağdat'taki merkezi hükümete teslim edilip edilmeyeceği konusunda Barzani, Tarık Haşimi'yi teslim etmeyeceklerini, Haşimi'nin yargılandığı davanın hukuki değil, siyasi bir dava olduğunu söyledi. Tarık Haşimi'nin gizli yollarla başka ülkelere gönderileceğine yönelik medyada çıkan haberlere kızan Barzani, "Kürtler kaçakçı değildir" dedi.

Erbil'de ikincisi düzenlenen ve üç gün sürecek olan Kürt Gençleri Konferansı'na katılan Mesud Barzani, Türkiye, Suriye ve İran'dan Irak'ın kuzeyine misafir olarak gelen Kürt kökenli gençlere seslendi. Gençlere sabırlı ve her şeye hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan Barzani, bölgesel yönetimin oluşum sürecinde özellikle Mart ayı içerisinde vuku bulan tarihsel olayları anımsattı.

Halepçe katliamının Baas rejimi tarafından Mart ayı içerisinde yapıldığını hatırlatan Barzani, yine Mart 1991'de Baas rejiminin bölgeden kovulduğunu belirterek, "Biz millet olarak çok çektik, çok zulüm gördük" diye konuştu.

Son birkaç yıldır dünyada, özellikle Ortadoğu'da yaşanan değişime değinen Mesud Barzani, "Kürt halkı barışçıl bir halktır. Bu sene yüce Allah'ın izniyle ulusal konferansı düzenleyeceğiz. Bu konferansta Kürtlerin barış mesajını bütün dünyaya ileteceğiz. Kürt, Arap, Türk ve Fars milletleri birbirleriyle düşmandır fikri yanlıştır. Bu yanlış düşüncenin aksini ispatlayacağız. Kürt halkı olarak barışçıl bir halkız ve barış elimizi diğer kardeş milletlere uzatırız" ifadesini kullandı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler