YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani açıkladı: Biz Irak'la boşanmak istiyoruz!
IKBY Başkanı Mesud Barzani Irak'ın gerçek bir ülke olmadığını sadece harita üzerinde var olduğunu ve Sykes-Picot'u değiştirmek istediğini söyledi.
Barzani açıkladı: Biz Irak'la boşanmak istiyoruz!
30 Aralık 2014 / 01:50 Güncelleme: 30 Aralık 2014 / 08:15

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Irak haritasının değişmesi gerektiğini, mevcut haritanın gerçek bir yapı üzerine çizilmediğini ve Sykes-Picot'u değiştirmek istediğini söyledi.

Reuters'a konuşan Barzani, IŞİD'e karşı yürütülecek stratejiyle ilgili olarak ABD'li bir generalle bir araya geldiğini söyledi. ABD'li generalle aralarında geçen konuşmayı aktaran Barzani, "Benim planımı sordular. Ben planımın Sykes-Picot'u (Ortadoğu'nun şu anki haritasının çizildiği 1916 yılında Fransa ile İngiltere arasında imzalanan anlaşma) değiştirmek olduğunu söyledim." ifadelerini kullandı.

Barzani, "Irak gerçek değil. Sadece harita üzerinde var. Ülke kendi kendini öldürüyor. Şiiler ve Sünniler bir arada yaşayamıyorlar. Bizim onlarla birlikte yaşamamızı nasıl bekleyebilirler? Bizim kültürümüz farklı. Kürt mentalitesi farklı. Biz boşanmak istiyoruz." dedi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler