YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: 2016 Zor geçecek
Barzani: 2016 Zor geçecek
23 Ocak 2016 19:10
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, petrolün varil fiyatının 110 dolardan 20 dolarlı seviyelere kadar gerilemesinden dolayı 2016 yılının ekonomik açıdan zor geçeceği uyarısında bulundu.

Barzani, Erbil kentindeki Saad Abdullah Konferans Salonu'nda düzenlenen "Ekonomik kriz ve çözüm yolları" adlı toplantıda konuştu. 

IKBY Başbakanı Yardımcısı Kubat Talabani, bakanlar ve ekonomi uzmanlarının katıldığı toplantıda derinleşen ekonomik krizin nedenine değinen Barzani, "Ülkenin tek gelir kaynağı olan petrol fiyatlarındaki ciddi kırılmalar, gelirlerin azalmasına sebep oldu. 

Bunun yanında DAEŞ'in saldırıları ve hemen ardından gelen iç göçmen dalgası durumu daha da vahimleştirdi" ifadelerini kullandı.

Barzani, ihraç ettikleri petrolün varil fiyatının 110 dolardan 20 dolar seviyelerine gerilemesi nedeniyle, mevcut ihracat gelirlerinin giderleri karşılamaya yetmediğini anlattı.

Neçirvan Barzani, "Kürdistan'da düzenli bir şekilde hükümetten maaş alan yaklaşık 1 milyon 400 bin memur var. Bu memurların maaşlarının karşılanması için her ay yaklaşık 700 milyon dolara ihtiyaç var, ancak Kürdistan'ın aylık geliri ise sadece 410 milyon dolar. Gelir-gider açığından dolayı memur maaşları düzenli şekilde ödenemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Petrol fiyatlarının mevcut seyrinde devam etmesi halinde 2016 yılının ekonomik açıdan zor geçeceğine vurgu yapan Barzani, "Bölge halkının en az zararla bu krizden kurtulması için uluslararası yardım bekliyoruz" dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler