YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barroso: İslam, bugün Avrupa’nın bir parçası
Barroso: İslam, bugün Avrupa’nın bir parçası
Barroso: İslam, bugün Avrupa’nın bir parçası
06 Mayıs 2008 / 15:40 Güncelleme: 06 Mayıs 2008 / 00:00

Avrupa’daki dini liderlerle bir araya gelen AB Komisyonu Başkanı Barroso şu ilginç açıklamayı yaptı: İslam’la laiklik bağdaşıyor mu, dünya görecek.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Brüksel’de, üç büyük dinin Avrupa’daki temsilcileriyle bir araya geldi. Barroso, Türkiye’de yaşanan tartışmaların, “nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin aynı zamanda yapısal anlamda laik ve demokratik olmasının mümkün olup olmayacağını” gösterecek olması nedeniyle çok önemli olduğunu söyledi.


Medeniyetlerarası çatışma söyleminin gündeme geldiğinden bu yana Türkiye için “Müslüman bir nüfusla, laiklik ve diğer Batılı değerlerin uyum içinde olduğu örnek ülke” yorumu yapılırken Barroso’nun “soru işareti dozu yüksek olan” son yorumu dikkati çekti. Son dönemde, Türkiye’de “siyasi ve anayasal düzeyde” tartışma yaşandığının altını çizen Barrosso, “Türkiye’de yaşananlar çok önemli. Sadece kendisi açısından değil, bölgesi ve dünya, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin yapısal anlamda laik ve demokratik olmasının mümkün olup olmayacağını göreceği için önemli” dedi. Türkiye’deki son gelişmelere dikkat çeken Barroso, “Tabii Türkiye’deki bu tartışma hala sürüyor” diye konuştu.


Üyeliğin ancak şartların yerine getirilmesinin ve Avrupa’nın Türkiye gibi bir ülkeyi almaya hazır olmasının ardından mümkün olacağını belirten Barroso, Türkiye’nin öneminin altının çizildiği her ortamda Müslüman nüfusunun da önemli bir unsur olarak öne çıktığını söyledi.


Türkiye önemli ortağımız


AB’nin İslam’a açık olup olmadığını ve bunun Türkiye’nin üyeliğiyle bağlantısını da yorumlayan Barroso, “Tabii Türkiye önemli bir ortağımız, ancak bir tek o değil. Bosna-Hersek var, Arnavutluk var, ayrıca AB’nin birçok ülkesinde de çok sayıda Müslüman var. İslam, bugün Avrupa’nın bir parçası” dedi.


Toplantıya katılan Bosna-Hersek Müftüsü Şeyh Mustafa Ceriç de Barroso’nun bu yorumu üzerine, “İslam’ın Avrupa’nın parçası olduğu” söylemini kanıtlamanın en iyi yolunun Türkiye’yi üye yapmak olduğunu söyledi. (Milliyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler