YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barrack Obama'nın 1 ay içinde Türkiye'ye gelecek
Barrack Obama'nın 1 ay içinde Türkiye'ye gelecek
Barrack Obama'nın 1 ay içinde Türkiye'ye gelecek
07 Mart 2009 / 15:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD Dışişleri Bakanı Hıllary Clinton beraberindeki heyetle Dışişleri Bakanı Ali Babacan’la bir araya geldi. Ziyarette Türkiye ABD ilişkileri başta olmak üzere, PKK ile mücadele, Irak, Türkiye-İsrail ilişkileri, İran, Afganistan’la ilişkiler konuların ele alındığı sanılıyor. Clinton ve Babacan daha sonra bir basın toplantısı düzenledi.


OBAMA TÜRKİYE'YE GELİYOR


Hillary Clinton, ABD Başkanı Barrack Obama'nın 1 ay içinde Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Bu haberle beraber Obama'nın ziyaretinin sebebi Ermeni meselesi mi? Afganistan'ın durumu mu, yoksa Irak'tan çekilen askerlerin Türkiye üzerinden tasviyesi mi konuşulacak?  gibi başlıklar kulislerde konuşulmaya başlandı.


CLINTON'DAN JEST


Türkiye'yi ziyeret eden Hillary Clinton, Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün huzuruna çıktı. Resmi bir ziyaret olmadığı için bu davranışı jest olarak yorumlandı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Hıllary Clinton’u Başbakanlık Resmi Konut’ta kabul ederek 1 saat 45 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Clinton’a Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried ve Ankara Büyükelçisi James Jeffrey eşlik ettiler.


Erdoğan, Clinton ve Babacan’la gerçekleşen üçlü görüşmenin beklenenden uzun sürmesi ABD’nin Irak’tan çekilirken Türkiye’den taleplerinin Clinton-Babacan görüşmesinden evvel burada ele alınması şeklinde yorumlandı. Yaklaşık bir saat 20 dakika süren görüşmenin ardından gerçekleşen heyetler arası görüşme ise 25 dakika sürdü. Sözkonusu görüşme ile ilgili Başbakanlıktan daha sonra bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan’ın da katıldığı heyetlerarası görüşmede, dost ve müttefik iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra başta Filistin Sorunu, Irak, Afganistan ve terörle mücadele konuları olmak üzere önemli bölgesel ve küresel sorunlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır" denildi.


ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ-


Hıllary Clinton, Erdoğan’la görüşmesinin ardından Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün huzuruna çıktı. Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Clinton daha sonra saygı duruşunda bulundu ve Misak-ı Milli Kalesi’ne geçerek özel defteri imzaladı. Clinton’un Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret resmi olmadığı için Anıtkabir’i ziyaret etmesi jest olarak yorumlandı.


Clinton, Atatürk'ün kabrine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Clinton, deftere şunları yazdı:


"Bu büyük ülkenin kurucusuna saygımızı ve Amerikan halkının dostluğunu göstermek için ülkem adına burayı bir kez daha ziyaret etmekten onur duyuyorum."


MİSAK-I MİLLİ KULESİ'NDE AÇIKLAMA YAPTI


Defteri imzaladıktan sonra basın mensuplarına kısa bir açıklama da yapan Clinton, "Bu büyük ülkeyi bir kez daha ziyaret etmekten ve Amerikan halkının Türk halkına dostluğunu göstermekten onur duyuyorum. En son ziyaret ettiğimde eşim Başkandı. Bu sefer yeni başkanımız Barack Obama'nın Dışişleri Bakanı olarak geldim. Ziyaretim, ABD ve Türkiye olarak, barış, refah ve gelişim için birlikte yapmamız gereken çalışmaları vurgulama amacını taşıyor" diye konuştu.


Bakan Clinton'a sorulması yasak olan sorular!DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler