YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bardağı taşıran 7 damla
Bardağı taşıran 7 damla
01 Eylül 2011 10:03
Bayramdan hemen önce Türkiye'den Suriye yönetimine yapılan "veda" uyarısının perde arkasına ulaşıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Suriye yönetimine güvenimiz kayboldu" ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Silahlı insanları öldüren rejim ayakta kalamaz" sözlerinde son istihbarat bilgi notları etkili oldu.

Buna göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimi, son bir hafta içinde Türkiye'de akrabalık bağı olan Suriyelilerin de içinde bulunduğu 3 bin kişiyi tutukladı. Suriye'de en ücra noktalardaki hapishanelere götürülen bu kişilerin yoğun işkence altında tutulduğu belirtildi. İşte Ankara'nın sabrını taşıran Suriye'ye ilişkin son istihbarat:

3 BİN KİŞİ TUTUKLANDI: Suriye'de tutuklamalar bütün ülkeye yayıldı, muhaliflere ağır işkenceler uygulanıyor. Son 10 gün içinde gözaltına alınan ve tutuklanan 3 bin kişi arasında Türkiye'de akrabalık bağı olanlar büyük yer tutuyor.

ÖLÜ SAYISI 5 BİNİ BULDU: Mahir Esad'ın emrinde hareket eden Şebbiha örgütü, etkin aşiretlere gözdağı vermek için suikastları arttırdı. Bazı katliamlar kadın ve çocukların gözleri önünde yapılıyor. Yönetim, bilinçli olarak katliamları görmezden geliyor. Resmi olmayan rakamlara göre ölü sayısı 5 bini buldu.

MAHİR: TÜRKİYE DÜŞMAN: Türkiye'ye "içişlerimize karışma" diyen Suriye, bazı ülkelerden destek alıyor. Esad'ın kardeşi Mahir, Türkiye'ye yönelik "düşman" tanımlaması yapıyor. Mahir Esad'ın sahibi olduğu Dünya TV, Türkiye aleyhine yayınlar yapmayı sürdürüyor.

KADINLARA TECAVÜZ: Askerlerin tecavüz girişiminde bulunduğu açık bir şekilde belgelendi, 20 dolayında kadının bunu anlattığı, bazı kadınların ise tecavüzden sonra öldürüldüğü belirlendi.

YÖNETİM YANLISI MUHBİRLER: Yönetim, rejim karşıtlarını ihbar edenlere ödül veriyor. Aranılan bazı isimlerin başına da önemli miktarda para ödülü konmuş durumda. Bu sistem gizliden gizliye çalışıyor. Yönetim, bazı şehirlerde rejim karşıtlarının mallarının yağmalanmasına göz yumuyor.

MUHALİFLERE TASFİYE: Rejim karşıtı devlet görevlileri işlerinden bir bir uzaklaştırılıyor. Bayram öncesinde olası isyanlara karşı evlere uyarı mektupları bırakıldı.

YURTDIŞI İLE BAĞLANTI KESİLİYOR: Şam başta olmak üzere bütün kentlerde çanak antenler söktürülüyor. Yurtdışına çıkışları engellemek için pasaportlar iptal ediliyor.

"VEDA"YA UZANAN SÜREÇ

Türkiye, Suriye yönetimine son ve en açık uyarısını Dışişleri Bakanı Abdullah Davutoğlu'nun 8 Ağustos'taki Şam ziyaretinde yaptı. Suriye'nin tavrını sürdürmesi üzerine Başbakan Erdoğan, "Sabrımızın sonundayız" açıklaması yaptı ve Davutoğlu'nu Şam'a gönderdi. Şam'daki 6,5 saatlik görüşmeden bir gün sonra Esad, katliamların yaşandığını Hama'dan tankları çekti. Ancak bir süre sonra Esad yönteminin yine bildiğini okuması üzerine Gül ve Erdoğan, Esad'a "veda" anlamı içeren uyarılarda bulundu.

Tanklar tekrar Hama'ya girdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun son Şam ziyaretinin ardından Türkiye'ye jest olarak tankların çekildiği Hama kentinde yine tanklar dolaşıyor. Dün Suriye birliklerinin Hama kentine girerek, iki bölgedeki evlerde arama yaptığı bildirildi. El Arabiya'nın haberine göre, görgü tanıkları, birkaç tank ve otobüsün kentin doğu girişindeki El Hadid köprüsünde durduğunu, yüzlerce askerin El Kusur ve Hamidiye mahallelerinde operasyonlar yaptığını belirtti. Muhalif Suriye Devrim Koordinasyon Birliği ise Esad güçlerinin sadece ramazan ayında 551 kişiyi öldürdüğünü açıkladı. Gözaltında ölenlerin sayısı ise 88.

ABD'nin Suriye'deki kara listesine üç yeni isim

ABD'NİN, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'e yönelik yaptırım kararı aldığı bildirildi. ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada bu kararın Muallim'in ABD'de sahip olabileceği varlıklarının dondurulmasını içerdiği belirtildi. Bu önlemin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buteyna Şaban ile Suriye'nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdülkerim Ali'yi de kapsadığı kaydedildi. Geçtiğimiz hafta ABD ve Avrupa ülkelerinin BM'ye sunduğu Suriye'ye yönelik yaptırım karar tasarısına alternatif olarak Rusya yaptırımların yer almadığı bir tasarıyı BM'ye sunmuştu.

Gül: Günlük istihbarat raporu geliyor

Göreve gelişinin 4'üncü yılında Anadolu Ajansı'na konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'deki gelişmelere ilgisini şu sözlerle ifade etmişti: "Bana günlük istihbarat raporları geliyor. Suriye ile ilgili sayfalarca hangi ilde ne oluyor, hangi kazada ne oluyor, nerede ne nümayiş oluyor, nerede nasıl güvenlik güçleri insanların üzerine ateş açıyor, kaç kişi ölüyor, kaç kişi yaralanıyor, çok detaylı istihbarat raporları geliyor. Biz, gerçekten çok üzüntü duyuyoruz. Açıkçası her şeyin çok az ve çok geç olduğu bir safhaya geldiğini görüyorum. Bizim güvenimiz kaybolmuş vaziyette."

Erdoğan: Zorbalıkla bir rejim ayakta kalamaz

Başbakan Erdoğan ağustostaki Ulusa Sesleniş konuşmasında Suriye'de yaşananlara ilişkin şunları ifade etmişti: "Zorla, zorbalıkla, sokakları dolduran silahsız insanları ağır silahlarla vurup öldürerek bir rejim ayakta kalamaz, silahları bir an evvel susturmak ve halkın taleplerine kulak vermek yegâne çıkar yoldur. Bu yolu seçmeyenlerin akıbetini şu son birkaç ay içinde Tunus'ta, Mısır'da gördük, şu anda da Libya'da yaşananları ibretle, hüzünle müşahede ediyoruz."

Sabah

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler