YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barak, Netanyahu'yu uyardı
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, bir gazeteye verdiği demeçte İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun barış insiyatifini başlatması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde İsrail'in daha fazla izolasyona uğrayacağını ifade etti.
Barak, Netanyahu'yu uyardı
19 Mayıs 2011 / 12:45 Güncelleme: 19 Mayıs 2011 / 12:54

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun barış konusunda cesur adımlar atması gerektiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Başkan Barack Obama ile görüşmek üzere ABD'ye yapacağı ziyaretin hemen öncesinde Los Angeles Times gazetesine bir demeç veren Barak, Netanyahu'nun cesur bir barış inisiyatifini başlatmasının, İsrail'in güvenliği ve uluslararası konumu için hayati önemde olduğunu söyledi. Barak, aksi takdirde İsrail'in dünyada daha fazla bir izolasyonla ve kitlesel halk protestolarıyla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Ehud Barak, İsrail ile Filistinliler arasındaki barış müzakerelerinde mevcut çıkmaza rağmen, "bir barış anlaşmasının, kendisinin başbakan olduğu 2000 yılındaki Camp David görüşmeleri dönemine göre daha yakın olduğuna inandığını" da dile getirdi.

Barak, bir anlaşmaya varılamaması halinde, İsrail'in Amerika'dan daha fazla askeri yardım alma talebinin riske girebileceğinin altını çizdi.

İsrail Savunma Bakanı Barak, Filistin tarafının bir anlaşmaya varılmasına hazır olup olmadığı yolundaki bir soruya üzerine de "Bu, onlar için geçmiş döneme göre daha karmaşık" dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın kendisine "en azından samimi" göründüğünü, Başbakan Selam Feyyad'ın da samimi olduğunu ifade eden Barak, devlet kurumlarını inşa etme konusunda iyi bir iş yaptıklarını, şimdi daha fazla özgürlük, daha fazla normal ve güvenli bir ortamın yanı sıra önceki yıllara göre çok daha az terör bulunduğunu kaydetti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler