YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barack Obama'dan Rusya'ya çağrı
ABD Başkanı Barack Obama, başkent Berlin'in meşhur Brandenburg Kapısı'nda yaptığı konuşmada, dünya nükleer stoklarının düşürülmesi çağrısında bulundu.
Barack Obama'dan Rusya'ya çağrı
19 Haziran 2013 / 19:43 Güncelleme: 19 Haziran 2013 / 19:47

ABD'nin nükleer silahlarını üçte birden fazla oranda azalttığını, buna karşın caydırıcılığını güçlü bir şekilde muhafaza ettiğini söyleyen Obama, Soğuk Savaş yaklaşımını tümüyle sona erdirmek için Rusya ile masaya oturmayı planladığını kaydetti. Amerika ve müttefiklerinin güvenliğini sağlayabileceklerini belirten Obama, "Konuşlu stratejik nükleer silahlarımızı üçte birden fazla oranda azaltırken, güçlü ve güvenilir caydırıcılığımızı da muhafaza edebiliyoruz" dedi.

Eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin Soğuk Savaş döneminin bölünmüş başkentinde yaptığı ünlü konuşmasından 50 yıl sonra aynı yerde Almanlar'a hitap eden Obama, özgürlüğün sembolü olan bir şehri yüceltmekten gurur duyduğunu söyledi.

Konuşmasının başında, "Berlinliler, karşılamanız çok sıcak, ceketimi çıkaracağım" diyerek ceketini çıkartan Obama, Berlinlilerin, "bir duvarla ayrılmak veya o duvarı yıkmak arasında tercih yapan bir halk" olduğunu belirtti.

Özel davetli 5 bin kişilik topluluğa güvenlik gerekçesiyle cam çerçeve içinden hitap eden Obama, "Bizi ayıracak duvar olmadığında daha güçlüyüz. Burada, Berlin'de, Avrupa'da, bizim değerlerimiz kazandı" diye konuştu.

Obama, "Avrupa ve Amerika olarak, korkularımız yerine ümitlerimizle yaşarsak, başka hiçbir ulusun yapamayacağı şeyleri başarırız" ifadelerini kullandı.

Bu arada Berlinliler, 2008'de Brandenburg Kapısı'ndaki konuşmasında 200 bin kişiye hitaben Obama'nın son Almanya ziyaretinin kendilerini çok da heyecanlandırmadığını, başkan seçilmeden önce verdiği sözleri yerine getirmemesinin hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

Eski ABD Başkanı Kennedy 26 Haziran 2963'teki ünlü konuşmasında, 450 bin kişiye hitap etmiş ve "Ben bir Berlinliyim" ifadesini kullanmıştı. 1987'de bir diğer ABD Başkanı, Ronald Reagan, Sovyet lider Mikhail Gorbaçav'e seslenerek, "Sayın Gorbaçov, bu duvarı yık" demişti.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler