YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Banyoda ölümler trafiği solladı
Banyoda ölümler trafiği solladı
30 Nisan 2012 13:36
Japonya'da yıl boyunca banyoda ölen kişilerin sayısı, trafik kazalarında ölenlerin sayısını geçti.

Telegraph gazetesinin haberine göre, Japonya'da geçen yıl trafik kazalarında 4 bin 612 kişi ölürken, banyoda her yıl 14 bin kişinin öldüğü belirlendi.

İstatistiklere göre banyoda ölümlerin, trafik kazalarındaki ölümlerin yaklaşık 3 katını bulması üzerine Sağlık Bakanlığı, banyo ölümleriyle ilgili ülke çapında araştırma yapılmasına karar verdi. Yine istatistiklere göre, banyoda ölümlerin çoğunun boğulma, kalp çarpıntısı, kalp krizi ve araknoid kanaması nedeniyle olduğu, özellikle yaşlı insanların, sıcak banyolarından çıkarak ''termal şok'' yaşadığı kış aylarında, ölüm vakalarının arttığı belirlendi.

Hükümetin, ''Japon Banyo İle Tedavi Bilimi, İklim Bilim ve Fiziksel Tıp Derneği'' gibi kuruluşlarla birlikte banyo ve sağlığa etkileri konusunu inceleyeceği ve ölümleri azaltacak araştırmalara destek vereceği kaydedildi.

İnsanların sıcak suya dikkatli girmelerini, aşırı sıcaklık değişikliklerinden kaçınmalarını, bol sıvı tüketmelerini sağlamak için nasıl güvenli banyo yapılacağı konusunda da bir öneriler kılavuzu hazırlandığı belirtildi.

Japon toplumunda banyo adeti yıkanmaktan öte işten dönünce bir rahatlama, eski binalarda ise kışın ısınma yöntemi olarak kullanılıyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler