YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Banki Moon ilk defa gidiyor
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, göreve geldiğinden beri ilk kez Orta Asya Cumhuriyetlerine resmi bir ziyaret yapacak.
Banki Moon ilk defa gidiyor
29 Mart 2010 / 23:43 Güncelleme: 29 Mart 2010 / 23:47

BM Sözcüsü Martin Nesirky tarafından yapılan yazılı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, 31 Mart'ta Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kazakistan'ı kapsayan Orta Asya turuna çıkacağı ve resmi ziyaretinde özellikle bölgesel işbirliği, silahsızlanma ve BM Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması gibi konulara yoğunlaşacağı bildirildi.

2007 yılının Ocak ayında göreve başlayan Genel Sekreter Ban, Orta Asya Cumhuriyetlerine yapacağı ilk ziyaretinde sırasıyla Türkmenistan'a gidecek, burada Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'la görüşecek. Ban, daha sonra gideceği Kırgızistan'da mecliste konuşma yapacak, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiev ve Dışişleri Bakanı Kadyrbek Sarbaev ile görüşecek.

Özbekistan'da Devlet Başkanı İslam Kerimov ile bir araya gelecek olan Ban, Tacikistan'da da Devlet Başkanı İmamali Rahmanov ve Dışişleri Bakanı Hamrahan Zarifi ile görüşecek.  Kazakistan'a geçecek olan Ban, burada da başta Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev olmak üzere üst düzey yetkilerle görüşecek.


-AVUSTURYA'YA DA GİDECEK-


Genel Sekreter Ban'ın Orta Asya Cumhuriyetleri ziyaretinin ardından Avusturya'nın başkenti Viyana'ya geçeceği, burada Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile görüşeceği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısında da bir konuşma yapacağı belirtildi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler