YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar yeniden açılıyor
Bankalar yeniden açılıyor
28 Mart 2013 10:14
Güney Kıbrıs Rum kesiminde, AB ve IMF ile anlaşmaya varılan önlem paketi kapsamında yeniden yapılandırılma nedeniyle 12 gündür kapalı bulunan bankalar, bugün açılıyor.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde, AB ve IMF ile anlaşmaya varılan önlem paketi kapsamında yeniden yapılandırılma nedeniyle 12 gündür kapalı bulunan bankalar, bugün saat 12.00'de açılacak.

İlk gün olması nedeniyle sabah saatlerinde hazırlıkların yapıldığı bankalar, saat 18:00'a kadar kalacak. Bankalar yarından itibaren normal mesai saatleri arasında faaliyetlerini sürdürecek.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bankalardan para çekimine kişi başına günlük 300 avro limit koyulduğu belirtilldi.

Açıklamada, kredi kartlarıyla ödeme yapılması, para aktarımı, ödeme gibi bankacılık işlemlerinin 5 bin avroyla sınırlandığı bildirildi.

12 günlük aradan sonra bugün açılması beklenen bankalarda ilk saatlarde kaos yaşanmaması için polis tüm banka şubelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Yetkililer, bankaların faaliyetlerinin yarından itibaren normalleşeceğini belirterek, vatandaşlara soğukkanlı ve sakin olmaları çağrısında bulundu.

Bu arada, bankaların finans ihtiyacının karşılanması için dün Avrupa'dan Güney Kıbrıs'a 5 milyar avro nakit gönderildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler