YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bangladeş'te olaylar devam ediyor
Bangladeş'te olaylar devam ediyor
14 Aralık 2013 19:42
Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdüldakir Molla'nın idam edilmesinin ardından ülkede patlak veren olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdüldakir Molla'nın idam edilmesinin ardından ülkede patlak veren şiddet olayları devam ediyor.

Molla'nın idam edilmesinden sonra çıkan olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi. Cemaat-i İslami'nin ülkenin güneyindeki Lakshmipur bölgesi başkan yardımcısı Feyiz Ahmet ise ölü bulundu.

Lakshmipur Hastanesi yetkilileri, Ahmet'in cesedinin kimliği bilinmeyen kişilerce gece 02.00 sıralarında hastaneye bırakıldığı bilgisini verdi. Ailesi ise Feyiz Ahmet'in güvenlik güçlerince öldürüldüğünü iddia etti.

Aile, dün gece evlerine gelen özel harekat ekiplerinin Feyiz Ahmet'i zorla dışarı çıkararak öldürdüğünü kaydetti. Olayla ilgili emniyet yetkilileri herhangi bir açıklama yapmazken, Ahmet'in eşi Marziye Begüm, özel harekat ekiplerinin "eve zorla girerek eşini çatıya çıkardıklarını ve orada öldürdüklerini" söyledi.

Feyiz Ahmet'in ölümünü "cinayet" olarak niteleyen Cemaat-i İslami yetkilileri ve partinin gençlik kanadı, bölgedeki bir çok şehirde olayı protesto için gösteriler düzenledi. Gösterilerde, bölgedeki yollar kurulan barikatlarla kapatıldı.

Seçim öncesi gerilim yükseliyor

Abdülkadir Molla'nın idam edilmesi nedeniyle ülke genelinde çıkan şiddet olayları tırmanırken, 5 Ocak 2014'te yapılması planlanan seçimler öncesi ülkedeki tansiyon giderek artıyor.

Bu arada başkent Dakka'da dün çıkan olaylarda, babasını ziyaret için iş yerine giden 11 yaşındaki Şanto İslam'ın, plastik mermiyle başından ve boynundan vurulduğu açıklandı. Doktorlar, Dakka Üniversite Hastanesi'nde tedavi altına alınan İslam'ın durumunun kritik olduğunu belirtti. Küçük çocuğun annesi, "Dakka'ya, İslam'ın burada çalışan babasına yakın olması için geldik ama şimdi o kanlar içinde yatıyor" dedi.

Gösterilerde 10 kişinin daha plastik mermiyle vurulduğu belirtildi.

Cemaat-i İslami yetkilileri yarın genel grev ve kitlesel gösteriler düzenleyeceklerini açıklarken, 16 Aralık'ta Molla'nın idamı ve ülkedeki genel durumun tartışılacağı bir oturum planlanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler