YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bangladeş dini liderleri ipe diziyor
Bangladeş'te Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin Müslüman avı devam ediyor.
Bangladeş dini liderleri ipe diziyor
04 Kasım 2014 / 00:05 Güncelleme: 04 Kasım 2014 / 01:29

Bangladeş'te Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin geçen hafta Cemaat-i İslami lideri Motiur Rahman Nizami ve Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Mir Kasım Ali'yi idama mahkum etmesinin ardından bugün de Temyiz Mahkemesi partinin Genel Sekreter Yardımcısı Muhammad Kamaruzzaman'a verilen idam cezasını onadı. Ülkede yükselişte olan İslam karşıtı propaganda artarak devam ediyor.

Nizami'ye verilen idam cezasının ardından ülke genelinde üç gün grev ilan eden Cemaat-i İslami Partisi'nin Kamaruzzaman hakkındaki karara nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

Cemaat-i İslami Partisi'nin Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla'nın 12 Aralık 2013'te idam edilmesinin ardından parti yandaşları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 30'dan fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Bağımsızlık savaşı ve Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi

Hindistan'dan 1947 yılında ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Pakistan'ın doğusu ile batısı arasında 1971'de başlayan iç savaş bağımsız Bangladeş devletinin kurulmasıyla son buldu. Pakistan, ülkenin doğusundaki halkın bağımsızlık talep etmesi üzerine bölgeye çok sayıda asker gönderdi. İç savaş sırasında Doğu Pakistan'dan yaklaşık 10 milyon sivilin evlerini terk ederek Hindistan'a göç etmesi üzerine Hint hükümeti, Aralık 1971'de Doğu Pakistan'ı işgal etti. Pakistan askerlerinin Dakka'da Hindistan güvenlik güçlerine teslim olmasının ardından 16 Aralık 1971'de Doğu Pakistan Bangladeş olarak bağımsızlığını ilan etti. Yaklaşık 9 ay süren bağımsızlık savaşı sırasında 3 milyondan fazla kişi yaşamını yitirdi, milyonlarcası yaralandı.

Bazı Bangladeşlilerin Pakistan askerleriyle işbirliği yaptığını savunan Başbakan Şeyh Hasina liderliğindeki Bangladeş hükümeti, bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılması için 2009 yılında Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ni kurdu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı da mahkemenin kurulması için Bangladeş hükümetine destek verdi.

İnfaz edilen ilk kişi Molla oldu

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 2012 yılına kadar ülkedeki en büyük Müslüman partisi olan Cemaat-i İslami'nin dokuz, Bangladeş Milliyetçi Parti'nin de iki lideri hakkında iddianame hazırladı. Mahkeme tarafından suçlu bulanan ve idam cezasına mahkum edilen ilk kişi, Cemaat-i İslami Partisi'nden Abul Kalam Azad oldu. Ülkeden ayrıldığı için gıyabında yargılanan Azad, Ocak 2013'te idam cezasına çarptırıldı.

Partinin Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla, Şubat 2013'te ömür boyu hapse mahkum edildi. 344 silahsız sivilin öldürülmesini azmettirmek dahil altı farklı suçlamanın beşinden hüküm giyen Molla, suçlamaları reddetti ve hakkında verilen ömür boyu hapis cezasının iptali için Temyiz Mahkemesi'ne başvurdu. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin hükmünü onayan Temyiz Mahkemesi, 17 Eylül'de Molla'ya verilen ömür boyu hapis cezasını idama çevirme kararı aldı.

Molla, 12 Aralık 2013'te cezası infaz edilen ilk Cemaat-i İslami lideri oldu.

İnfazın ardından Cemaat-i İslami Partisi yandaşlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 30'dan fazla kişi yaşamını yitirdi.

Mahkemenin 90 yıl hapse mahkum ettiği Cemaat-i İslami'nin 92 yaşındaki lideri Gulam Azzam, 23 Ekim'de hapishanede öldü.

Azzam, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından Pakistan ordusuyla işbirliği yaparak savaş suçu işlemekten suçlu bulunarak 90 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cemaat-i İslam'ın avukatı Tajul İslam, "Hükümet ve mahkeme, Azzam'ın solumun yetersizliğinin olduğunu biliyordu. Azzam'ın hapiste daha iyi koşullarda tutulmasını talep etmemize ve durumunun ağırlaşmasına rağmen, bu talebimiz kabul edilmedi" diyerek tepki gösterdi.

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 29 Ekim'de Azzam'ın ardından partinin liderliğini üstlenen Motiur Rahman Nizami'yi savaş suçu işlemekten idam cezasına çarptırdı.

Mahkeme, 2 Kasım'da da partinin Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Mir Kasım Ali'yi bağımsızlık savaşı sırasında işlediği suçlar için idam cezasına mahkum etti. Cemaat-i İslami'nin finansal işlerinden sorumlu Ali, hakkındaki 14 suçun sekizinden hüküm giydi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler