YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bangladeş Devlet Başkanı hayatını kaybetti
Bangladeş Devlet Başkanı Zillur Rahman, Singapur'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Bangladeş Devlet Başkanı hayatını kaybetti
20 Mart 2013 / 13:49 Güncelleme: 20 Mart 2013 / 17:01

 

Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yeni Devlet Başkanı seçilene kadar bu göreve Meclis Başkanı Abdul Hamid'in getirildiği, ülkede üç gün yas ilan edildiği ve Rahman'ın naaşının başkent Dakka'ya yarın uçakla nakledileceği belirtildi.
 
Başbakan Şeyh Hasina ise Rahman'ı yurtsever bir lider olarak niteleyerek başsağlığı dileğinde bulundu.
 
Uzmanlar, ülkenin parlamenter demokrasi ile yönetilmesi nedeniyle Rahman'ın ölümünün hükümeti etkilemeyeceğini vurguluyor.
 
Zillur Rahman, 10 Mart'tan bu yana Singapur'daki Mount Elizabeth Hospital hastanesinde solunum yolları rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu.
 
 
Zillur Rahman
 
 
Bangladeş'in 19. Cumhurbaşkanı Zillur Rahman, Kishoreganj bölgesinde saygın bir Müslüman ailesinin çocuğu olarak 9 Mart 1929'da dünyaya geldi. 
 
Rahman'ın babası, Mymensingh Yerel Yönetim Kurulu Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulunmuş ünlü bir avukat olan Meher Ali Mian'dı.
 
Rahman, 1947'de Dakka Intermediate Koleji'ni dereceyle bitirirken, 1954'te Dakka Üniversitesi'nin Tarih ve Hukuk bölümlerinden onur belgesi ile mezun oldu.     
 
Zillur Rahman, 1952'de ülkede gerçekleşen "Dil Hareketi" döneminde önemli rol oynadı. Pakistan'da 1970'de düzenlenen genel seçimlerde parlamentoya Bangladeş'in Avami Ligi partisinden seçilen Rahman, Bangladeş Kurtuluş Savaşı döneminde sürgüne gönderilen hükümet üyeleri arasında yer aldı.
 
Savaşın ardından 1972'de Avami Ligi'nin Genel Sekreterliği görevini yürüten Rahman, bir yıl sonraki genel seçimlerde yeniden parlamentoda yer aldı.
 
Bangladeş'in ilk Başbakanı ve Devlet Başkanı Şeyh Mucibur Rahman'ın 15 Ağustos 1975'te darbeyle indirilmesinin ardından askeri cunta tarafından tutuklanan Zillur Rahman, 4 yıl hapis yattı. Rahman, 1996 ile 2001 yılları arasında Avami Ligi'nde bakanlık görevinde bulundu.
 
Rahman aynı zamanda, Avami Ligi'nin kıdemli daimi üyesi idi. Partinin parlamento seçimlerinde koltukların önemli bir kısmını kazanması nedeniyle Devlet Başkanlığı seçiminde tek aday gösterilen Rahman, seçim komisyonun tarafından 11 Şubat 2009'da Devlet Başkanı ilan edildi ve bir gün sonra yemin törenine katıldı.
 
Aynı partiden iş arkadaşı Ivy Rahman ile dünya evine giren Rahman, eşini 2004'te düzenlenen bombalı saldırıda kaybetti. Rahman'ın, bir oğlu ve iki kızı bulunuyor. 
 
 
AA
 
 
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler