YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ban'dan kritik açıklama
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerin çatışmayı artırabileceği uyarısında bulundu.
Ban'dan kritik açıklama
08 Ekim 2012 / 14:55 Güncelleme: 08 Ekim 2012 / 14:57

Strasbourg'da Avrupa Konseyi binasında düzenlenen "Dünya Demokrasi Forumu"nun açılışında konuşan Ban Ki-mun, Konsey'in demokrasiye katkılarına bahsettiği konuşmasında, Suriye'deki son gelişmelere de değindi. Liderlerin kendi halkının meşru taleplerine kulak vermesi gerektiğine dikkati çeken Ban, "Başkan Esed çok geç olmadan kendi vatandaşlarını dinlemeli" dedi.

Ban, Suriye'deki durumun felakete dönüştüğünün altını çizerek, bu durumun komşu ülkelerin ve bölgenin istikrarını daha da olumsuz etkileyeceğine işaret etti.

BM Genel Sekreteri, Türkiye-Suriye sınırındaki gerginliğin  çatışmayı tırmandıracağını ifade ederek, bu durumun çok ciddi sonuçları olacağını vurguladı.

Ban Ki-mun, muhalefet ve rejim güçlerinin silah temin etmeye devam etmesinin kendisini derinden endişelendirdiğini belirterek, "Bunu durdurmaları için, silah sağlayan ülkelere bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Askeri çatışma, işleri daha da kötüleştirir. Krizden çıkışın tek yolu şiddetten vazgeçerek, siyasi çözüme yönelik girişimlerin başlatılmasıdır" diye konuştu.


-"Umutlar azalıyor"-


Suriye'deki belirsizliklerin ve endişelerin umutları azalttığını ifade eden Ban, krize siyasi çözüm aranması gerektiğinin altını çizdi. Ban, "Amacımız halkın meşru isteklerini karşılayan güvenilir bir siyasi geçiş için elverişli koşullar yaratmak ve tüm Suriyeliler için aynı hakları güvence altına almaktır" dedi.

BM'nin Suriye'ye insani yardımlarında önemli artışlar olduğunu vurgulayan Ban, "Yaklaşan kış şartları nedeniyle Suriye halkına ve 300 binden fazla mültecinin barındığı komşu ülkelere, artan ihtiyaçları karşılamak için daha fazla yardım yapılması gerekiyor" uyarısında bulundu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler