YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ban Ki-mun: Yabancı terörist savaşçı sayısında artış var
Ban Ki-mun: Yabancı terörist savaşçı sayısında artış var
29 Eylül 2015 22:56
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, en son yapılan araştırmaların DAEŞ ve benzer örgütlere katılan yabancı terörist savaşçı sayısında ciddi artış olduğunu gösterdiğini bildirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde düzenlenen ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı DAEŞ ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Liderler Zirvesi'ndeki konuşmasında, teröre insan kazandıran sorunların ortadan kaldırılmasını istedi.

DAEŞ ve Boko Haram gibi terör gruplarının uluslararası barış ve güvenliğe doğrudan tehdit oluşturduğunu belirten Ban, bu örgütlerin kadın ve kızları acımasızca hedef aldığını, insan onuru, adalet ve barışın altını oyduklarını söyledi.

Tehdidin büyümeye devam ettiğini vurgulayan Ban, "En son araştırmamızda, 100'den fazla ülkeden giderek çatışma bölgelerine katılan yabancı terörist savaşçı sayısında yüzde 70'lik artış olduğu görülüyor" dedi.

Aşırılıkçı şiddetin, insan haklarının çiğnendiği, gençlerin geleceğe dönük umutlarının yok edildiği ortamlarda ortaya çıktığını anlatan Ban, "Başarı için insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü, iyi yönetim, açık ve çoğulcu toplum, kaliteli eğitim ve gençlere tatmin edici bir iş sağlamak önem taşıyor" diye konuştu.

Hükümetlerin hesap verebilir kurumlar oluşturması ve halkın sorunlarına samimi olarak eğilmesinin de gerektiğini belirten Ban, bu tehdidin akşamdan sabaha yok olmayacağının altını çizerek uzun dönemli mücadele gerektiğine işaret etti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler