YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baltık ülkelerinden Rusya’ya sert tepki
Baltık ülkelerinden Rusya’ya sert tepki
02 Temmuz 2015 03:50
Rusya Federasyonu Başsavcılığının, Sovyetler Birliği tarafından Litvanya, Letonya ve Estonya’nın bağımsızlığının tanınmasına ilişkin yasal düzenlemeyi incelemeye başlamasına Baltık ülkeleri sert tepki gösterdi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Başsavcılığı’nın Baltık devletlerinin bağımsızlığının yasal olup olmadığı yönündeki araştırmasını "provokasyon" olarak nitelendirdi.

Linkevicius, "Aslında bu bir yasal, ahlaki ve politik saçmalıktır. Maalesef, son zamanlarda bu tür eylemler tekrarlanıyor. Umarım, yakın zamanda bu anlamsız ve saçma durumundan kurtuluruz" dedi.

Olayla ilgili Letonya ve Estonya Dışişleri Bakanlıkları tarafından yapılan resmi açıklamada, "Rusya’da başlatılan girişim tamamen kabul edilemez ve saçmadır" ifadesine yer verildi.

Baltık ülkeleri bağımsızlıklarını 1990 yılında ilan etmişti. Rusya ise 1991'de Litvanya, Letonya ve Estonya'nın bağımsızlıklarını tanımıştı. 

Rusya Parlamentosu'ndaki iki milletvekili Baltık ülkelerinin bağımsızlıklarının yasalara aykırı biçimde gerçekleştiğini iddia ederek savcılığın soruşturma başlatması için başvuruda bulunmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler